Wyszukaj zwierzaka
Data: marzec, 20th, 2019

Wycieczki szkolne

Oceń ten artykuł
(0 głosów)


Dlaczego warto przyjechać z grupą dzieci i młodzieży do Schroniska w Korabiewicach?
1. To „żywa” lekcja biologii i etyki
. Dzieci poznają zwierzęta, o których czytali w książkach. Dowiadują się, czym jest schronisko dla zwierząt i jak trafią do niego zwierzęta.
2. To warsztaty podstawowej komunikacji z psem
– dzieci zdobywają wiedzę przydatną w życiu, wiedzy, której najczęściej brakuje dorosłym
3. Mogą popracować fizycznie przy zwierzętach i poczuć satysfakcję z pracy.


Naszym głównym celem jest zapewnienie zwierzętom, które mieszkają w Schronisku w Korabiewicach jak najlepszej opieki. Ale zdajemy sobie sprawę, że większość zwierząt nie mieszka w schroniskach, tylko wśród ludzi – w ich domach, w wiejskich obejściach, na przemysłowych fermach. I od ludzi zależy, czy są otoczone opieką i miłością, czy też ich życie jest naznaczone udręką i cierpieniem.
Dlatego cieszymy się bardzo, kiedy odwiedzające nas osoby mówią, że po raz pierwszy miały okazję spojrzeć w oczy świni i przekonać się, jak są podobne do ludzkich.
Cierpliwie tłumaczymy zapalonym koniarzom, że korabiewickie konie po latach pracy nad siły zasługują na nicnierobienie na jednym ze schroniskowych pastwisk, zamiast zaprzęgania do bryczki.  
Wyjaśniamy dociekliwym, dlaczego nie chcemy, żeby nasza krowa dawała pyszne, świeże mleko do porannej kawy.
Pokazujemy, że przepiękna srebrzysto-szara lisia kita może być ozdobą i dumą jedynie żywej lisicy, na kołnierzu natomiast jest hańbą i okrucieństwem.
Organizujemy lekcję „Zrozumieć psa” – podstawy komunikacji z psem i opieki nad psem.
Robimy to wszystko z wiarą, że po spotkaniu z naszymi podopiecznymi  nasi goście zaczną patrzeć na świat przez pryzmat nie tylko swoich racji i potrzeb, ale też praw zwierząt.


Dzieci są tymi spośród gości odwiedzających Schronisko w Korabiewicach, z którymi wiążemy nasze największe nadzieje. Nie raz przekonaliśmy się, że są bardziej wrażliwe i empatyczne, niż dorośli. Że nawet te z nich, które dotychczas nie miały zbyt wielu okazji do obcowania ze zwierzętami, bardzo szybko zaczynają rozumieć, że zwierzę nie jest rzeczą, tylko czującą istotą.

Do kogo jest skierowana oferta?

Szanujemy naszych małych gości i chcemy dołożyć wszelkich starań, żeby oni z kolei nauczyli się szanować swoich braci mniejszych. Właśnie temu celowi podporządkowana jest akcja edukacyjna skierowana do dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów, domów dziecka, świetlic środowiskowych i wszelkich innych grup zorganizowanych.

Co WoloJuniorzy mogą robić?

Zapraszamy dzieci i młodzież do naszego schroniska, gdzie mają jedyną w swoim rodzaju okazję pogłaskać Pepę i Rozi po ich świńskich ryjkach, przekonać się, jak delikatne są końskie chrapy, sprawdzić, jak pachnie koza, posłuchać, dlaczego warto być wolontariuszem i zadać nam tysiąc najdziwniejszych  pytań, które nigdy nie przyszłyby nam do głowy i na które sami nie zawsze od razu potrafimy znaleźć odpowiedź:).
Na te dzieci, które rozpiera energiaczekają łopaty, grabie i taczki, bo bardzo chętnie przyjmujemy pomoc małych wolontariuszy przy sprzątaniu psich boksów czy roznoszeniu koniom siana.
A przede wszystkim czekają na nich psy – zawsze gotowe do spaceru, głaskania i przytulania się. Spacer po schronisku, poznanie poszczególnych zwierząt, ich losów, historii schroniska i powodów, dla których wolny czas wolimy spędzać w błocie, palącym słońcu, na deszczu i śniegu, zamiast przed telewizorem.

Jak wygląda organizacja przyjazdu?

Oczywiście każda grupa jest oprowadzana po schronisku pod opieką doświadczonych wolontariuszy, ale wymagamy również nadzoru ze strony opiekunów – rodziców bądź nauczycieli, adekwatnie do ilości dzieci. Na 5 dzieci wymagany jest jeden opiekun dorosły po stronie szkoły. Dorośli przed rozpoczęciem wycieczki zostaną poinstruowaniu o najważniejszych zasadach w schronisku tak, aby zwracali uwagę tak jak my:).
Każde dziecko odwiedzające nasze schronisko musi mieć ze sobą podpisane przez rodziców lub opiekunów prawnych oświadczenie o zgodzie na wizytę w schronisku (tekst niżej) lub może być to jedna lista wszystkich dzieci z imieniem i nazwiskiem dziecka i podpisem rodzica przy widocznej formułce. Zapoznaj rodziców z regulaminem placówki (kliknij).

Wycieczka powinna być ubezpieczona, poprosimy o kopię ubezpieczenia dedykowanego przyjazdowi do Korabiewic  – w razie potrzeby służymy pomocą przy dopełnieniu wszelkich formalności.
Bardzo prosimy o przygotowanie oznaczeń dla dzieci, mogą być to np. opaski na ręce.
Ważne również będzie przygotowanie dzieci pod względem ubioru – pamiętajcie, przyjeżdzacie na wieś. Mogą przydać się kalosze, a także ubrania na zmiane, w razie pobrudzenia.

Wycieczki zapraszamy w  godz 10:30 -14:00.

Jak zaangażować dzieci wcześniej, a zarazem pomóc Schronisku i zwierzętom?

Przyjęliśmy symboliczną kwotę 20zł za dziecko.
Zachęcamy również Państwa do przeprowadzenia  w szkole, wśród dzieci i ich rodziców przed wyjazdem zbiórki karmy (puszek, marchwi, makaronu, niespleśniałego pieczywa) używanych starych koców, prześcieradeł, ręczników.

Bardzo prosimy o zgłaszanie chęci odwiedzenia schroniska co najmniej trzy tygodnie przed planowaną wizytą – chcemy uniknąć nakładania się na siebie poszczególnych grup różnych wolontariatów.

Uważamy, że każdej grupie powinniśmy poświęcić maksimum naszego czasu, wiedzy i uwagi.
Serdecznie zapraszamy dzieci w każdym wieku!

Koordynacją grup dzieci i młodzieży zajmuje się  koordynator wolontariatu wolo@viva.org.pl

Zapraszamy do kontaktu na powyższy adres, celem zorganizowania spotkania.


>>>>>Album na facebooku schroniskowym WoloJuniorzy.


—————–

[Oficjalne oświadczenie korabiewickie – listę z podpisanym oświadczeniem lub plik pojedyńczych oświadczeń przekaż WoloMarcie]

(Nazwa organizatora, np. nazwa szkoły lub fundacji + imię i nazwisko głównego koordynatora po waszej stronie)

Oświadczenie

Ja, …………………………………………………opiekun prawny małoletniej/go ……………………. …………………. zgadzam się na przebywanie jego/jej na terenie Schroniska w Korabiewicach. Małoletni/a będzie przebywał na terenie placówki pod moją opieką lub/i opieką wyznaczonej przeze mnie osoby*.

Zapoznałem/am się z regulaminem Schroniska i jestem świadom/a mogących nastąpić zdarzeń losowych oraz wynikłych z nich konsekwencji dla dziecka, a także Schroniska.
W szczególności mam świadomość tego, że moje dziecko może zostać pogryzione lub doznać innych uszczerbków na zdrowiu w kontakcie ze zwierzętami lub wynikających z warunków panujących w placówce. Ponieważ świadomie decyduję się na kontakt ze zwierzętami zrzekam się ze wszelkich roszczeń wobec opiekunów zwierząt i właściciela terenu w przypadku nieszczęśliwych zajść czy zdarzeń.


*Opiekun wyznaczony na czas przebywania na terenie placówki: …………………………………..

Data                Czytelny podpis opiekuna prawnego       Nr. tel. kontaktowego

Czytany 2565 razy
Ostatnio zmieniany: 14 grudnia 2024 o 16:40