Wyszukaj zwierzaka
Data: październik, 23rd, 2019

Mikroelektrownia słoneczna od Greenpeace! [2014]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Greenpeace dla Korabek!

Z archiwum zmian <3! Korabki mają swoją mikroelektrownię z odnawialnych źródeł energii.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! Łzy radości same cisną się na oczy! Dziękujemy, że nas wspieraliście i wspieracie, że niejako doceniacie nasze ponad dwuletnie zmagania z opieką nad zwierzętami, przejętego w ruinie schroniska.

Album zmian:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.769675169759556.1073741945.300088980051513&type=3
—————————–
Info prasowe:
 http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Greenpeace-podarowa-soce-zwierztom-w-Korabiewicach/

10 października Greenpeace Polska zbudował w korabiewickim schronisku dla zwierząt (woj. mazowieckie) pierwszą z trzech mikroelektrowni, produkujących energię z odnawialnych źródeł, które fundacja rozda w ramach finału konkursu „Uwolnij Energię”, zorganizowanego z okazji 10. urodzin organizacji.

Instalacja w schronisku dla zwierząt w Korabiewicach już gotowa! zbliżenie
10 października 2014 Instalacja w schronisku dla zwierząt w Korabiewicach już gotowa!
Prywatnie jestem pasjonatem instalacji solarnych i marzyłem, żeby taka mikroelektrownia znalazła się w Korabiewicach. Jak widać marzenia się spełniają. Dziękuję Greenpeace za zorganizowanie konkursu oraz wszystkim sympatykom schroniska, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. Dzięki instalacji produkującej energię ze słońca zaoszczędzimy środki, które będziemy mogli przeznaczyć na poprawę warunków dla zwierząt – powiedział Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva Akcja dla Zwierząt, która jest właścicielem Schroniska w Korabiewicach.

Grupa instalatorów, szkolonych w ramach projektu Greenpeace, założyła dziś na schronisku dla zwierząt panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną ze słońca. Schronisko będzie mogło pokryć z tej mikroinstalacji OZE (odnawialne źródła energii) znaczną część zapotrzebowania na prąd. Planowaną roczną produkcję energii elektrycznej szacuje się na 4500 kWh. Tego rodzaju minielektrownia zmniejszy również emisję gazów cieplarnianych nawet o 4,5 ton rocznie. W tej samej skali czasowej przyczyni się ona do wyeliminowania ok. 54 kg siarki oraz różnego rodzaju pyłów i ok. 18 kg tlenków azotu.

Ten projekt otrzymał bardzo dużo głosów poparcia od internautów. Jury doceniło bardzo dobrą organizację pracy schroniska, uznając je za przykład na to, że schroniska, które nie działały najlepiej, mogą przy odpowiednim pokierowaniu działać wzorcowo i nowocześnie. Schronisko jest aktywne w promowaniu adopcji oraz prowadzi zajęcia behawioralne dla zwierząt. – powiedział Adam Wajrak, członek jury, dziennikarz Gazety Wyborczej, autor książek przyrodniczych.

Ogólnopolski konkurs „Uwolnij Energię”, przeprowadzony przez Greenpeace, miał na celu promocję rozproszonej energetyki obywatelskiej, opartej o odnawialne źródła przyjazne ludziom i środowisku. Na konkurs napłynęło ponad 140 zgłoszeń, a w półfinałowym głosowaniu internetowym udział wzięło ponad 20 tysięcy osób. Spośród 10 najlepszych projektów, jury w składzie: Katarzyna Guzek (rzeczniczka prasowa Greenpeace), Adam Wajrak (dziennikarz Gazety Wyborczej), Jacek Żakowski (dziennikarz Polityki i kierownik katedry dziennikarstwa w Collegium Civitas), Pascal Brodnicki (znany kucharz i promotor energetyki odnawialnej) i Ryszard Holzer (dziennikarz Newsweeka), wybrało 3 miejsca, w których zainstalowane zostaną mikroelektrownie na odnawialne źródła energii: Schronisko w Korabiewicach (woj. mazowieckie), Farma Życia w Więckowicach (woj. małopolskie) oraz Stowarzyszenie Zielony Żurawlów (woj. lubelskie).  Łączna wartość nagród to 100 000 złotych, dwie pozostałe instalacje powstaną do końca października.

Konkurs cieszył się dużą popularnością. To kolejny dowód na to jak wiele osób i instytucji jest zainteresownaych produkowaniem energii w przydomowych mikroelektrowniach. Badania CBOS z listopada 2013 r. pokazują, że aż 89% Polek i Polaków chciałoby więcej tego typu inwestycji. Niestety ciagle brak sprzyjających przepisów, dzięki którym Kowalskiemu oplacałoby się taką instalację założyć. Rząd przygotował co prawda projekt ustawy o OZE, ale jest on przygotowany tak, by wspierać spółki energetyczne, a nie obywateli. Dlatego uważamy, że powinien zostać odrzucony przez Sejm – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Czytany 196 razy