Wyszukaj zwierzaka
Data: marzec, 27th, 2019

Opieka zdrowotna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

STRATEGIA ZDROWOTNA Schroniska w Korabiewicach (aktualizacja – dokument grudzień 2015)
P jak przyjaciele, P jak Pasja, P jak praca
 

Filary myślenia o zdrowiu zwierząt w Korabiewicach:
*żywienie
*leczenie (i profilaktyka zdrowotna)
*oswajanie
*adopcja (stała lub opieka w domu tymczasowym)


I. ŻYWIENIE
Ty je finansujesz http://schronisko.info.pl/nakarm-zwierzaka

Pożywienie właściwie dobrane do potrzeb zwierząt jest podstawą profilaktyki prozdrowotnej.
Kierując się tą zasadą poprosiliśmy dr n. wet. Sybillę Berwid-Wójtowicz o pomoc w opracowaniu schematu żywieniowego dla psów przebywających w Korabiewicach, obowiązuje od 2014 roku.
Po konsultacjach i wyliczeniach wprowadziliśmy karmę o nieco wyższych parametrach niż poprzednia. I po kilku tyg już było widać różnicę!

Obecnie w schronisku istnieje podział karm na:
*karmę ogólną (kupujemy karmę Brit, mieszkamy ją z karmą z darów: Butcher’s, Friskies, Frolic itd.)
*karmę weterynaryjną (dostają ją psy ze zdiagnozowanymi problemami zdrowotnymi).
* Od grudnia do lutego nasi psi seniorzy dostają specjalną karmę (Brit Care Senior) pokrywającą ich zapotrzebowanie bytowe, bogatą w suplementy poprawiające ich kondycję.

Suplementy
Jeżeli są takie wskazania, zwierzęta w schronisku otrzymują także codziennie, przez określony przez lekarza weterynarii okres, suplementy diety, wspomagające pracę wątroby , stawów, serca oraz poprawiające kondycję skóry.

Magazynowanie
Poprawiliśmy sposób przechowywania karmy (w wyniku remontów/inwestycji – pomieszczenie lepiej wentylowane, o mniejszej wilgotności, a także szczelne pojemniki metalowe i plastikowe ), dzięki czemu karma nie traci cennych składników odżywczych, a także nie jest niszczona przez gryzonie.

II. LECZENIE I PROFILAKTYKA

Stawiamy na szeroko zakrojoną profilaktykę.

# Odrobaczanie
Opracowaliśmy schemat odrobaczania psów przebywających w schronisku w oparciu o przekrój pasożytów z jakimi się tu spotykamy. Produkty przeciwpasożytnicze podawane są co trzy miesiące.

# Zabezpieczenie przeciw pasożytom zewnętrznym
Wszystkie psy są zabezpieczone przeciw pasożytom zewnętrznym obrożami Foresto, Collar, ostatecznie Sabunol.

# Szczepienie przeciwko wściekliźnie przeprowadzane jest co roku, w połowie września. Psy nowo przyjęte podlegają szczepieniu po dwutygodniowej kwarantannie.

# Szczepienie przeciwko in. chorobom zakaźnym – od czasu przejęcia schroniska dwukrotnie (maj 2013 i marzec 2014).
W 2016 roku prawdopodobnie będziemy go wykonywać (zaleca się szczepienie na choroby zakaźne co 2-3 lata, ze względu na utrzymującą się przez ten okres odporność na ww. choroby).
W kierunku chorób zakaźnych szczepione są także wszystkie psy trafiające pod naszą opiekę w różnych okolicznościach w ciągu całego roku (zwykle ok. 2 tyg. po zabiegu kastracji).

# Czipowanie – wszystkie psy w schronisku są zaczipowane i dane wprowadzone są do do bazy Safe Animal.

# Kastracja/sterylizacja
Wszystkie psy w schronisku są wykastrowane (co było jednym z najważniejszych czynności wet. od razu po przejęciu schroniska w 2012-by psy przestały się rozmnażać niekontrolowanie). Także psy trafiające pod naszą opiekę, po min. 14-dniowym okresie kwarantanny, są poddawane temu zabiegowi.

Całodobowa opieka
Schronisko zapewnia zwierzętom całodobową opiekę- 24h/dobę na terenie schroniska jest obecny min. 1 pracownik (także w nocy!), dzięki czemu może zareagować w przypadku nagłego zdarzenia, a także doglądać tak często, jak wymaga tego stan chorych psów, zwierzęta przebywające w szpitaliku
Brak pogryzień
Zpowodu dobrej znajomości zwierząt (odpowiednie łączenie psów w pary czy grupy) oraz dzięki naprawionym boksom (remonty lub nowe inwestycje) i wyczuleniu pracowników oraz wolontariuszy na podkopy i uszkodzenia siatki, praktycznie nie dochodzi w schronisku do pogryzień. Ostatnie dwa to listopad 2014 (dwie dziurki po kłach w skórze okolicy łokcia Zguby- skończyło się na kilkudniowym podawaniu osłonowo antybiotyku) i w marcu 2015 (rozerwane ucho Magika, nie było potrzeby szycia lub/i podawania leków). Poważniejszych pogryzień od października 2013 nie było.
Wyłapywanie psów chorych
Dzięki stabilnemu i dobrze przeszkolonemu zespołowi opiekunów zwierząt psy chore są błyskawicznie wyłapywane i to już na etapie pierwszych objawów mogących sugerować rozwijającą się chorobę (posmutnienie, niechęć do kontaktu, brak apetytu, niechęć do ruchu, kulawizny).
*Nie sposób nie docenić tu wolontariuszy pracujących z psami, którzy zgłaszają niepokojące objawy u swoich podopiecznych (np. kulawizna po dłuższym spacerze, obecność guzków, zbyt długie pazury itp.)
*Przeszkolona ekipa opiekunów to także większa skuteczność terapii dzięki prawidłowo podawanym lekom (odpowiednia dawka, we właściwym czasie, nie pomijanie dawek leków, przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących np. ograniczenia ruchu, zaleceń dietetycznych)

Przegląd stada/badania krwi
Psy przebywające w schronisku podlegają stałym przeglądom stanu zdrowia. Dzięki aparaturze umożliwiającej badanie morfologiczne i biochemiczne oraz mikroskopowi krew możemy zbadać na miejscu i otrzymujemy natychmiast wyniki. Bardziej szczegółowe badania krwi oraz badania histopatologiczne zlecane są laboratorium Vetlab. Odbiór próbek następuje bezpośrednio w schronisku.
Sanacja jamy ustnej, czyli usuwanie osadu z zębów  
Dzięki pozyskanym funduszom na zakup urządzenia jesteśmy w stanie polepszyć profilaktykę. Jest to szczególnie ważne dla starszych psów – nagromadzony kamień to siedlisko bakterii oraz pierwszy krok do chorób przyzębia, zapaleń dziąseł (są bolesne, więc psy nie chcą jeść, mogą też powodować zapalenie wsierdzia!).

Szpital
Psy chore i po zabiegach przebywają w ogrzewanym, dobrze przystosowanym do ich potrzeb szpitalu (w nocy w przestronnych klatkach, w dzień, o ile nie ma przeciwwskazań, pobyt w boksach przy lecznicy).
Profilaktyka związana z podrzucanymi szczeniętami
Co do zasady staramy się, by nie przebywały w schronisku ani jednego dnia, ze względu na ogromny stres oraz możliwość zachorowania na choroby zakaźne i zarażenia się pasożytami- podrzucone szczenięta są przekazywane do Domów Tymczasowych (wolontariuszy, jeśli tacy się zgłoszą), gdzie przechodzą cały schemat odrobaczeń, szczepień a jeśli jest taka potrzeba – także leczenia. Na wypadek niemożności zorganizowania transportu do DT jeszcze tego samego dnia, w stałej gotowości czeka pomieszczenie poza budynkiem lecznicy (w którym nie przebywały jeszcze psy) z przygotowanymi czystymi kocami, miskami i podkładami higienicznymi.

#ZbadajKorabki
W listopadzie 2015 roku rozpoczęliśmy akcję profilaktyczną polegającą na kompleksowym badaniu psów. Zaczęliśmy od naszych seniorów. Zaprosiliśmy do schroniska dr n wet Mariusza Siedlickiego który wykonał badanie USG jamy brzusznej u 36 psów. Dalsze etapy akcji obejmować będą badanie kardiologiczne oraz ortopedyczne psów.

Leczenie
* Od sierpnia 2015 roku w schronisku pracuje lekarz weterynarii. Większość diagnostyki i zabiegów przeprowadzana jest na miejscu, w gabinecie wet.
* Dostosowaliśmy do przeprowadzania zabiegów dotychczasowy gabinet, a do diagnostyki wydzieliliśmy dodatkowe pomieszczenie (tzw. Brudny Gabinet, który powstał dzięki hojności darczyńców).
* Staramy się o zakup aparatury do znieczulenia wziewnego oraz monitoringu pacjenta podczas operacji, aby zwiększyć bezpieczeństwo zwierząt poddawanych zabiegom (zakup przewidziany na styczeń 2016 – środki pozyskane z akcji Licytuj Święta dla Korabek).
* Stale współpracujemy ze specjalistami z zakresu kardiologii, ortopedii, diagnostyki obrazowej (korzystanie z usług przychodzi wet w Mszczonowie, Milanówku i głównie w Warszawie).

Powatarzalne zdarzenia weterynaryjne:

# PSY (Założenia kosztowe przy stadzie psów ok.180):
*Odrobaczanie 4 razy w roku różnymi preparatami.
1. 20 styczeń 2016 Pratel koszt 288 pln
2. 20 kwiecień 2016 Antiverm pies został z puli darowanych nam produktów przez Biowet
3. 20 lipiec 2016 Quanifen 354 pln
4. 20 październik 2016 Pratel 288 pln
*Szczepienie Wścieklizna wrzesień 2016 Koszt 324 pln
*Szczepienie psów na zakaźne marzec koszt 3240 pln
*Preparaty na kleszcze koniec lutego foresto na 180 psów to 14400 pln/k oniec września zmiana na sabunol koszt 1800 pln

# KONIE (25)  
Więcej o opiece: http://schronisko.info.pl/o-nas/opieka-koni
*Odrobaczenie 2 razy w roku
1. Wiosna Antiverm – koszt 675 pln
2. Jesień   Noromectin – koszt 1175 pln
*Szczepienie 1 raz w roku na grypę – koszt 925 pln

# ŚWINIE 8 / KOZY (3)  i KROWY (4)

Więcej o opiece: http://schronisko.info.pl/o-nas/opieka-gospodarskich-i-lisow
*Odrobaczenie 2 razy w roku
1. wiosna koszt 50 pln / 130 pln
2. jesień koszt 50 pln/ 130 pln

Najważniejsze zasady opieki:

Opieka nad psami przebywającymi w schronisku
# Podstawowe badania kontrolne
Każdy pies przebywający w schronisku raz w roku przechodzi badania kontrolne w trakcie których wykonywane jest badanie morfologiczne i biochemiczne krwi oraz badanie moczu. Sprawdzany jest stan uzębienia, w razie konieczności usuwany jest osad oraz uszkodzone zęby.
#Badania specjalistyczne

Psy oceniane na wiek powyżej 7 roku życia przechodzą raz w roku kontrolne badanie USG jamy brzusznej, oraz mają wykonywane kontrolne zdjęcie RTG płuc oraz poglądowe zdjęcie kręgosłupa.
U suk szczególnej uwadze podlega badanie gruczołu mlekowego pozwalające na wczesne wykrycie guzów nowotworowych.
#Utrata masy ciała

W przypadku gdy pies traci masę ciała zwiększona zostaje ilość podawanej karmy. Podany zostaje lek przeciw pasożytniczy oraz wykonane zostaje badanie morfologiczne i biochemiczne krwi. Jeśli masa ciała nie ulega zwiększeniu w ciągu 14 dni, pies zostaje kierowany na badanie USG jamy brzusznej do kliniki zewnętrznej.
#Zabiegi w klinikach zewn
ętrznych
W przypadku, gdy pies wymaga zabiegu operacyjnego w klinice zewnętrznej na zabieg psa umawia lekarz weterynarii schroniska.
#Zgłoszenia wolontariackie

W przypadku gdy wolontariusz zgłasza uwagę co do stanu zdrowia psa lekarz weterynarii wykonuje badanie psa w ciągu 24 godzin w czasie trwania  tygodnia pracy. Zgłoszenia są kierowane na adres wetkorabki@viva.org.pl
#Obchód

Raz w tygodniu lekarz weterynarii wraz z kierownikiem (lub zastępcą) wykonuje obchód i przegląd ogólny stanu zwierząt przebywających w schronisku oraz ich boksów. Opis obchodu znajduje się w zeszycie obchodów.
#Chemia przy nowotworach złośliwych

Podawanie chemii przy nowotworach złośliwych w schronisku jest niemożliwe i może być prowadzone u psa znajdującego się w domu tymczasowym, po znalezieniu takowego.
#Eutanazja
Eutanazji poddawane są psy cierpiące na schorzenie, które nie jest możliwe do wyleczenia, wykazują objawy bólowe i dyskomfort życia wynikający z postępu schorzenia. Decyzję o eutanazji podejmuje lekarz weterynarii wraz z kierownikiem schroniska.



III. OSWAJANIE
Oswojone psy, czyli psy, które dają się dotknąć człowiekowi (odczulone na dotyk), to psy „obsługiwalne“. Można im łatwo pobrać krew, zmierzyć temperaturę etc.
W momencie przejęcia placówki w 2012 roku wyraźna część psów, to psy nieobsługiwalne. Na przestrzeni czasu coraz więcej psów zaczyna ufać człowiekowi.
Więcej o oswajaniu przeczytasz tu: http://schronisko.info.pl/wolontariat/oswajacze

IV. ADOPCJA ORAZ TYMACZASOWANIE PSÓW
Najlepszą opiekę zwierzęta mogą otrzymać przy indywidualnej opiece, w domowych warunkach.
Stąd prowadzimy kampanie adopcyjne ogólne oraz ukierunkowane na psich seniorów.
Psy, które chorują, wymagają szczególnej opieki są podmiotem intensywnych kampanii adopcyjnych (gł. za pomocą facebooka – praca pracowników i wolontariuszy).
W niektórych, uzasadnionych przypadkach finansujemy, bądź partycypujemy w kosztach opieki psów w domach stałych, w 100% w domach tymczasowych. Na rzecz tych psów są prowadzone indywidulane kampanie zbiórkowe, aby pokryć ww. finansowanie.
Więcej o adopcji: www.schronisko.info.pl/adopcje lub na http://schronisko.info.pl/tymczasujzwierzaka


CELE NA PRZYSZŁOŚĆ:
1/ utrzymanie stabilnego, dobrze wyszkolonego, zgranego zespołu opiekunów zwierząt
2/ utrzymanie jakości karmy ogólnej na dotychczasowym poziomie
3/ utrzymanie opracowanego schematu odrobaczeń, szczepień oraz ochrony przeciwpasożytniczej4/ rozwijanie diagnostyki weterynaryjnej (w niedalekiej przyszłości wydatki na tę działkę będą systematycznie rosnąć- mamy starzejące się stado zwierząt, z których większość nie miała dobrej opieki przez wiele lat swojego pobytu w schronisku). Na 2016 rok zaplanowany jest zakup aparatury do narkozy wziewnej i USG.
7/ utrzymanie dobrej statystyki pogryzień (a właściwie ich braku)
8/ posiadanie w ciągłej gotowości w schronisku sprawnego samochodu do przewozu zwierząt.


————————————

WAŻNE! Standard opieki wet. jest możliwy WYŁĄCZNIE dzięki stałym (de facto rosnącym) darowiznom finansowym od Darczynców Indywidualnych oraz Sponsorów.

*Miesięcznie opieka weterynaryjna psów pochłaniała 20 000 PLN / w roku 240 000 PLN oraz około 30 000 PLN na leczenie koni (rocznie-standardowa opieka).
*Miesięczne koszty prowadzenia Schroniska w Korabiewicach to ok. 90 000 PLN.
http://schronisko.info.pl/o-nas/fakty-i-liczby

Bardzo, bardzo liczymy na Wasz udział w utrzymaniu placówkiJ. Utrzymujemy się wyłącznie z darowizn, szczególnie tych małych, 2-5-10zł. Twoja wpłata ma znaczenie!
http://schronisko.info.pl/nakarm-zwierzaka

*Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! Oddział Korabiewice
96-330 Puszcza Mariańska
Korabiewice 11
73 1240 1040 1111 0010 6697 7358
Darowizna – nakarm zwierzaka
Przelewy zza granicy:
Bank Pekao S.A.
ul. Czackiego 21/23
00-043, Warszawa, Polska
IBAN: PL73124010401111001066977358
SWIFT: PKOPPLPW


Z dopiskiem: Darowizna-lajk

*PayPal: Korabiewice@viva.org.pl

*Przekaż 1% podatku:  KRS 0000135274, a w cel szczegółowy wpisz „Korabiewice”

Czytany 2340 razy
Ostatnio zmieniany: 17 października 2019 o 16:33