Wyszukaj zwierzaka
Data: marzec, 20th, 2019

BHP dla małego wolontariusza

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zasady BHP dla JuniorWolo – Vademecum Małego Wolontariusza

Drodzy młodziWolo i WoloRodzcie! Jesteście u nas szczególnie mile widziani, bo to od Was i od Waszej wrażliwości na los zwierząt zależy los takich miejsc jak Schronisko w Korabiewicach.


Schronisko jest otwarte dla wszystkich, po przyjęciu zasad panujących. Zasady przebywania na jego terenie opisuje regulamin, który został stworzony dla bezpieczeństwa zarówno zwierzaków, jak i zajmujących się nimi osób. Ze względu na szczególną wagę i troskę o naszych najmłodszych gości, chcielibyśmy wskazać podstawowe zasady przebywania w Schronisku wszystkich JuniorWolo.:)

Zasada nr 1: Pamiętaj, że schronisko to nie placówka do oswajania dzieci z psami (dzieci bojące się psów) – i dziecko ma traumę, i co najważniejsze pies ma traumę. Przyjeżdżasz jako Wolontariusz, a więc osoba która skupia się na pomocy. Jeśli chcesz przyjechać z małym dzieckiem, które wymaga stuprocentowej uwagi, musisz mieć drugiego dorosłego do skupiania uwagi na psie.


Kto to jest JuniorWolo?

To osoba, która nie ukończyła 18 lat –  zawsze w towarzystwie Mamy, Taty lub Opiekuna.

To ktoś, kto mimo młodego wieku ma mnóstwo zapału oraz chęci, by przebywać w towarzystwie zwierząt wszelkiej maści, pomagać wyprowadzać i czesać psiaki. To ktoś, kto wie, że każdy pies, kot czy świnka to żywe stworzenie, które odczuwa radość, ale może się też rozzłościć lub przestraszyć. Dlatego zawsze ostrożnie obchodzi się ze swoimi małymi przyjaciółmi.

Do wolontariatu w schronisku zapraszamy rodziny z dziećmi (od 12. roku życia). Pracę najmłodszych wolontariuszy traktujemy poważnie, wyznaczając im faktyczne zadania np. mycie misek, pomoc w sprzątaniu boksów, grabienie i pielenie, a nawet zakopywanie dołów piaskiem.
Niepełnoletni wolontariusze, którzy ukończyli 16 lat, mogą samodzielnie wyprowadzać psy na spacer (tzn. trzymać linkę w ręku), ale w obecności opiekuna prawnego, który sam jest wolontariuszem.

Jeśli spełniasz wszystkie powyższe warunki, to z całą pewnością możesz zostać JuniorWolo, a w przyszłości – pełnoprawnym Wolontariuszem Schroniska. 🙂


Jak JuniorWolo zachowuje się na terenie schroniska?

1.Nie krzyczy, nie wymachuje gwałtownie rękami, nie biega między boksami oraz w bezpośredniej bliskości psów i koni.

Staraj się, by przebywające w pobliżu psy i konie czuły się bezpiecznie i komfortowo – zwierzęta lubią, kiedy wiedzą, czego mogą się po Tobie spodziewać. Niektóre są dość strachliwe i hałas może je przestraszyć lub skłonić do agresji wobec innych zwierząt – pamiętaj o tym.

2.Nie wchodzi do boksów bez wyraźnej zgody pracownika schroniska.

Niektóre psy próbują ucieczki przy pierwszej możliwej okazji, inne mogą chcieć bronić swojego terytorium, a jeszcze inne skaczą na 'gości’, nie zważając na swoje potężne gabaryty. Dlatego do boksów wchodzą osoby, które zostały przeszkolone i uzyskały zgodę pracowników i starszych wolontariuszy. To samo tyczy się boksów zwierząt gospodarskich. Nie podchodź z psami do koni na pastwisku.

3.Nie wkłada paluszków przez ogrodzenia boksów ani przez siatki na wybiegach zwierząt gospodarskich.

Nie wiadomo czy mieszkaniec danego boksu lub wybiegu nie zechce sprawdzić czy wetknięty przez pręty palec nie jest jakimś smakołykiem do schrupania. 😉 Pamiętaj też, aby idąc alejkami, trzymać się z daleka od innych boksów, zwłaszcza jeśli towarzyszysz osobom prowadzącym na smyczy psy.

4.Nie bawi się w piasku na terenie schroniska.

W Schronisku – a w szczególności w lecznicy – nie uniknie się obecności  zwierząt chorych lub przebywających na kwarantannie. Zdarzają się także od czasu do czasu psie kupy. 😉 Dlatego najmłodsi nie powinni brać do rączek piasku ani żadnych rzeczy leżących na ziemi, a po wizycie w Schronisku zalecamy dokładne mycie rąk i pranie roboczej odzieży.

5.Dba o porządek – odnosi smycze, szczotki i inne sprzęty na przeznaczone dla nich miejsce.

Przez Korabki każdego tygodnia przewija się kilkadziesiąt osób – bardzo pomożesz, jeśli zawsze odniesiesz używane przedmioty na miejsce – dzięki temu inni, zamiast biegać w popłochu po lecznicy i magazynku, będą mogli spokojnie zająć się swoimi obowiązkami. 🙂
 

Jak JuniorWolo odnosi się do psiaków, koni i innych rezydentów schroniska?

1.Pomaga Mamie, Tacie prowadzić psa za pomocą drugiej, przeznaczonej specjalnie do tego smyczy.

JuniorWolo nie może sam prowadzić psa, który może się wyrwać i uciec. Aby jednak nie odbierać frajdy, jaką daje trzymanie smyczy podczas spaceru, zgadzamy się z radością na to, by wyprowadzany psiak miał przypięte dwie smycze – jedną dla dużego opiekuna, a drugą – dla trochę mniejszego. 🙂

2.Poznaje bliżej nowych przyjaciół i daje im czas na poznanie siebie.

Tak jak ludzie, również psy i konie nie lubią, kiedy się je zmusza do czegoś na co nie mają ochoty. Niektóre psy od razu staną się Twoimi najlepszymi przyjaciółmi, inne będą długo nieufnie obserwować każdy Twój gest. To zupełnie normalne! Od Ciebie zależy to czy pies w końcu zdecyduje się Ci zaufać – pozwól mu się obwąchać, zobacz, jak blisko podejdzie i czy nie ma nic przeciwko Twojemu dotykowi. Nie rób niczego na siłę, a prędzej czy później zauważysz efekty. 🙂

3.Jest delikatny.

Pamiętamy o tym, by nie szarpać smyczy, nie łapać i nie ciągnąć psiaka za łapy, nie ściskać go za szyję, nie podnosić go z ziemi ani w inny sposób nie ograniczać mu naturalnej swobody ruchów.

4.Pamięta o tym, że psy mają swój język i swoje odruchy

Musimy pamiętać, że czasem niewinne dla nas gesty psiak może odebrać jako atak, a za niektórymi po prostu nie przepadają. Szczególnie warto pamiętać o tym, by nie nachylać się z bliska nad zwierzakiem, nie wpatrywać mu się natarczywie w oczy, unikać kładzenia i opierania dłoni na głowie i na psim zadzie.

5.Nie dokarmia psów 'smaczkami’ ani innymi smakołykami.

Psy to często łakomczuchy, które potrafią wpatrywać się w Ciebie wielkimi oczyskami, jeśli czują, że mogą dzięki temu dostać coś dobrego. Pamiętaj jednak, że wychowankowie schroniska są regularnie karmieni. Nierzadko zmagają się też z nadwagą i wieloma dolegliwościami, które wymagają specjalnej diety. Karmienie i szkolenie psiaków przy użyciu smaczków jest w Korabiewicach dozwolone tylko za zgodą osób upoważnionych do stałej opieki nad nimi.



*******WoloJuniorze, chcemy podpisać z Tobą oświadczenie. Wszak składasz sobie i nam pewną obietnicę, bycia mądrym, odpowiedzialnym, pracowitym. *******


——————————————————
Drodzy WoloJuniorzy i ich Rodzice!

Pragniemy podkreślić, że leży nam na sercu zarówno dobro zwierząt, jak i milusińskich – ponieważ jedni bez drugich nie mogą się obejść. 🙂 Jesteśmy przekonani, że nauka postępowania ze zwierzętami od najmłodszych lat w przyszłości przyniesie Państwa dzieciom nieocenione korzyści. Wszystkie powyższe zasady to wyraz szczególnej troski o mieszkańców i gości Schroniska, które jest miejscem specyficznym. Rezydenci Korabek mają różne usposobienia, temperamenty i niejednokrotnie wycierpieli wiele złego z ręki człowieka. Dlatego tak ważne jest, by nawet do zwierzaków, które znamy od dłuższego czasu, odnosić się serdecznie, ale i ostrożnie. W razie wątpliwości prośmy zawsze o pomoc pracowników lub starszych wolontariuszy – pomogą oni wybrać psich towarzyszy tak, by wspólne spacery były zarówno nauką, jak i przyjemnością.
WoloRodzicu, pamiętaj, że jako osoba pełnoletnia to Ty podpisujesz umowę wolontariacką. Przygotowaliśmy również dla Ciebie oświadczenie, które dołącz do umowy wolontariackiej:

Oświadczenie

Ja, …………………………………………………………………………………….opiekun prawny

małoletniej/go ………………………… …………………….. zgadzam się na przebywanie jego/jej na terenie Schroniska w Korabiewicach. Małoletni/a będzie przebywał na terenie placówki pod moją opieką lub/i opieką wyznaczonej przeze mnie osoby*.

Zapoznałem/am się z regulaminem Schroniska i jestem świadom/a mogących nastąpić zdarzeń losowych oraz wynikłych z nich konsekwencji dla dziecka, a także Schroniska.
W szczególności mam świadomość tego, że moje dziecko może zostać pogryzione lub doznać innych uszczerbków na zdrowiu w kontakcie ze zwierzętami lub wynikających z warunków panujących w placówce. Ponieważ świadomie decyduję się na kontakt ze zwierzętami zrzekam się ze wszelkich roszczeń wobec opiekunów zwierząt i właściciela terenu w przypadku nieszczęśliwych zajść czy zdarzeń.


*Opiekun wyznaczony na czas przebywania na terenie placówki: ………………………………………………………………………………..

Data                Czytelny podpis opiekuna prawnego       Nr. tel. kontaktowego


Jeśli masz jakieś pytania pisz: wolo@viva.org.pl

Czytany 2958 razy
Ostatnio zmieniany: 21 października 2024 o 10:54