Schronisko

Switch to desktop
poniedziałek, 23 lipiec 2012 14:38

Regulamin schroniska i wolontariatu

Witaj! Dziękujemy, że jesteś z nami. Przed wejściem na teren Schroniska w Korabiewicach zapoznaj się z poniższym regulaminem. Zebrane w nim reguły mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podopiecznym, wolontariuszom oraz gościom Schroniska.


Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda wolontariat stacjonarny w Korabiewicach, odwiedź nasz profil na Facebooku (kliknij tu, aby wejść do albumu ze zdjęciami).

Pamiętaj, że wchodząc na teren Schroniska zgadzasz się na poniższe zasady!

 1. 1. Na terenie Schroniska mogą przebywać osoby, które ukończyły 18 lat.  Jeśli nie jesteś jeszcze pełnoletni,  zobowiązany jesteś do przedstawienia pisemnej zgody od rodziców lub opiekunów prawnych. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na terenie Schroniska w Korabiewicach tylko pod opieką rodziców lub opiekunów, którzy biorą za nie pełną odpowiedzialność. Dzieci, które ukończyły 16 lat mogą samodzielnie wyprowadzać psy na spacer.
 2. 2. Na teren schroniska nie mogą wchodzić osoby, które mają postawione zarzuty prokuratorskie znęcania nad zwierzętami oraz takie, które zostały skazane za znęcanie.
 3. 3. Przebywając na terenie Schroniska bierzesz pełną odpowiedzialność za swoje działania  i ewentualne szkody, które mogą powstać z Twojej winy. 
 4. 4. Ponieważ świadomie decydujesz się na kontakt ze zwierzętami rezygnujesz z  wszelkich roszczeń wobec opiekunów zwierząt i właściciela terenu w przypadku nieszczęśliwych zajść czy zdarzeń (np. pogryzienia, zwichnięcia itp.)
 5. 5. Osobom odwiedzającym Schronisko kategorycznie zabrania się samowolnego wchodzenia do boksów/zagród, w których znajdują się zwierzęta.  Niedopuszczalne jest przekraczanie linii bezpieczeństwa umieszczonych przy klatkach niedźwiedzi!
 6. 6. W kwestiach zachowania na terenie Schroniska oraz wobec zwierząt słuchaj pracowników i starszych wolontariuszy.
 7. 7. Na terenie Schroniska nie krzycz, unikaj gwałtownych ruchów – to stresuje zwierzęta.
 8. 8. Nie śmieć na terenie Schroniska.
 9. 9. Odnoś wszystkie przedmioty (narzędzia, smycze itd.) z powrotem na miejsce pobrania.
 10. 10. Adopcje podopiecznych Schroniska możliwe są po wcześniejszym zapoznaniu się z zasadami procesu adopcyjnego. Szczegóły zasad i kontakt w sprawie adopcji znajdziesz na stronie  Schroniska tj. www.schronisko.info.pl.
 11. 11. Osoby nieprzestrzegające regulaminu oraz niestosujące się do poleceń zarządzającego, a także dopuszczające zachowań rażąco sprzecznych z zasadami bezpieczeństwa lub naruszających porządek prawny, zostaną wyproszone z terenu Schroniska. 
  O wszelkich przypadkach celowej  aktywności zagrażającej bezpieczeństwu osób i zwierząt przebywających na terenie Schroniska zostaną powiadomione odpowiednie organy, a wobec jej sprawcy wyciągnięte konsekwencje.

PSY
zasady wolontariatu

 1. 1. Na czas Twojego pobytu w Schronisku zostanie przydzielona Ci osoba, która będzie Twoim Opiekunem (dalej Opiekun). Opiekun wyjaśni Ci zasady panujące w Schronisku i przydzieli zadania. Pamiętaj, w razie jakichkolwiek problemów zwróć się o pomoc do swojego Opiekuna!
 2. 2. Dostaniesz wskazówki, jakie są techniki wchodzenia do boksu i zachowania wobec psów. Dopóki nie nabędziesz wprawy w otwieraniu boksów, nie rób tego samodzielnie!
 3. 3. Wyprowadzaj psy z boksu wyłącznie w asyście drugiego człowieka.  Pozwoli to na uniknięcie  niekontrolowanego wypuszczania psa z boksu.
 4. 4. Wszystkie psy znajdujące się w danym boksie, mające obroże powinny wyjść na spacer jednocześnie. Jeśli nie jest to możliwe – skonsultuj się z Opiekunem!
 5. 5. Psy, które wychodzą na spacery mają obroże. Jeśli nie masz wprawy we wchodzeniu do boksów, zapnij obrożę na smycz poprzez kraty, trzymając psa za obrożę i dopiero potem otwórz furtkę boksu. Jeśli nie czujesz się w tym pewny, poproś Opiekuna lub innego starszego wolontariusza o pomoc.
 6. 6. Obserwuj wyprowadzanego psa. Jeśli coś Cię zaniepokoi w jego wyglądzie i/lub zachowaniu (np. pies jest osowiały, ma ranę, kuleje, przejawiał agresję), zgłoś to swojemu Opiekunowi.
 7. 7. W Schronisku zabrania się dokarmiania psów! W Korabiewicach naprawdę nie ma psów niedożywionych! Wszystkie chude psy cierpią na jakieś schorzenia (niewydolność trzustki, nerek etc.) i są karmione zgodnie z indywidualnymi dietami opracowanymi przez weterynarza. Podanie im nieodpowiedniego jedzenia może doprowadzić do skrętu jelit lub żołądka,  który w ostrej postaci może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Jeśli  zaniepokoi Cię wygląd jakiegoś psa, nie działaj na własną rękę – zgłoś problem swojemu Opiekunowi!
 8. 8. Ewentualne podawanie psom smakołyków powinieneś uzgodnić z Opiekunem – pies może być chory i/lub na specjalnej diecie i nawet „smaczki” mogą mu zaszkodzić!  
  Jeśli uzyskasz zgodę pamiętaj, że psom można dawać jedynie  „psie smakołyki”.
 9. 9. Absolutny ZAKAZ dokarmiania psów kiełbasą, parówkami, kośćmi, bułkami i wszelkimi resztkami z posiłków.
 10. 10. Smakołyki dawaj psu podczas socjalizacji/szkolenia w nagrodę – jako bodziec motywujący. Nie przesadź z ilością smakołyków! Zbyt duża ilość może być niezdrowa dla psa.

WYPROWADZANIE PSÓW NA SPACER
zasady

 1. 1. Realnie oceniaj swoje możliwości! Otwarcie powiedz Opiekunowi o swoich ograniczeniach/wątpliwościach i razem wybierzcie psy, które będziesz wyprowadzał na spacer. Nie szarżuj! Pamiętaj – spacer ma być przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i Twojego podopiecznego!
 2. 2. Jeśli nie masz doświadczenia z psami strachliwymi, nadpobudliwymi, nieumiejącymi jeszcze chodzić na smyczy, poinformuj o tym Opiekuna. Razem ustalcie, czy jesteś w stanie wyprowadzić danego psa i strategię spaceru. Zapamiętaj – jeśli  wyprowadzasz psa, co do którego masz jakiekolwiek wątpliwości  odnośnie do  jego zachowania, załóż mu dodatkową pętlę z drugiej smyczy (starszy wolontariusz lub pracownik pokaże Ci, jak to zrobić). To konieczność w wypadku psów strachliwych lub nadpobudliwych!
 3. 3. Zachowaj bezpieczny odstęp przy mijaniu się z innymi psami.
 4. 4. Nie pozwól psu podchodzić do krat, za którymi są inne psy.
 5. 5. Dokładnie zamykaj wszystkie furtki i bramy. To konieczność nawet, jeśli zostawiasz pusty boks – psy potrafią się chować i możesz nawet nie zauważyć, że jeszcze ktoś w nim został.
 6. 6. Unikaj gwałtownych gestów! Niektóre psy potrzebują więcej czasu, żeby nam zaufać. Jeśli pies jest wystraszony - nie rzucaj się na niego z czułością. Pozwól mu się powąchać, powoli zmniejszaj  dystans do psa. Ukucnij bokiem, nie patrz w oczy, nie dotykaj, nie mów. Pamiętaj - przy psach nigdy nie robimy niczego na siłę!
 7. 7. Uważaj na swoje gesty! Niektóre pies może mylnie odebrać jako zagrożenie. Psa nigdy nie głaszczmy  z góry, tylko pod brodą. Głaszcz psa, nie zarzucając ręki na niego, tylko po tym boku psa, przy którym stoisz.
 8. 8. Zapisz datę spaceru na tabliczce przy boksie psa oraz  nr boksów na tabliczkach ogólnych.
 9. 9. Na spacerze nie podchodź do osób z psami z innych boksów.
 10. 10. Bądź czujny – obserwuj swojego psa i okolicę.
 11. 11. Pamiętaj – psy szkolimy tylko na łące spacerowej, a nie przy boksach innych psów.
 12. 12. Po zakończonym spacerze smycze odnieś z miejsca ich pobrania.
 13. 13. Nie podchodź z psami bezpośrednio do koni. Nie pozwalaj psom kąpać się w poidłach (wannach koni).

 

KONIE
zasady wolontariatu

 1. 1. Nasze konie mają różne doświadczenia z ludźmi i w różnym stopniu są oswojone. 
 2. 2. Aby pracować z końmi i przy nich, musisz przejść szkolenie wolontariackie.
 3. 3. Celem wolontariatu jest przede wszystkim zaopiekowanie się nimi na tyle, by wszystkie, w miarę swoich możliwości, spełniały wymogi zwierząt „do kochania”.
 4. 4. Co oznacza termin „do kochania”? Chodzi o to, aby każdy koń ze spokojem i bez stresu dał się wyczyścić, wyczesać ogon i grzywę, podawał nogi do czyszczenia, pozwalał się głaskać od chrap, przez uszy, grzbiet, brzuch, aż po słabiznę, zad i tylne kończyny.
 5. 5. Czynności jakie można wykonywać podczas wolontariatu: czyszczenie boksów, mycie poideł i żłobów, zamiatanie stajni, usuwanie pajęczyn z boksów, szczotkowanie, czesanie, czyszczenie kopyt, terapia manualna (głaskanie, poklepywanie).
 6. 6. Jeśli nie masz doświadczenia w opiece nad końmi nic nie szkodzi – nauczymy Cię obchodzenia się z nimi. Będziesz mógł pracować z bardziej oswojonymi i tym samym nabierać doświadczenia.
 7. 7. Przy koniach nie krzyczymy, nie biegamy i nie wymachujemy rękoma. Nie ubieramy się szeleszczące lub powiewające na wietrze ubrania. Konie to zwierzęta bardzo wrażliwe i płochliwe, należy o tym pamiętać.
 8. 8. Staraj się mówić do konia spokojnym, łagodnym tonem. Nie stawaj naprzeciw konia, gdyż w tym miejscu koń Cię nie widzi. Nie wolno też podchodzić do konia od tyłu, gdyż można go w ten sposób wystraszyć (wystraszony koń może zareagować kopnięciem, co jest jego naturalnym odruchem obronnym). Najlepiej stawać i podchodzić z boku, z lewej strony konia.
 9. 9. Podczas pracy z końmi używamy tylko i wyłącznie specjalnych końskich przysmaków (do kupienia w sklepach jeździeckich) lub niewielkich cząstek marchewek (dostępne są one u opiekunów). Trzeba jednak uważać, gdyż nasze konie są bardzo łase i potrafią się między sobą kłócić o smakołyki. Podawanie ich należy wcześniej uzgodnić z opiekunami. Jeśli nie masz doświadczenia z końmi lepiej nie używaj smakołyków – dla koni dotyk oraz pochwały słowne też są nagrodą.
 10. 10. Nie dokarmiaj niczym koni na własną rękę, zawsze konsultuj to z opiekunami.
 11. 11. Pracując z koniem nie należy go do niczego zmuszać – jeśli czegoś nie chce należy zaprzestać danej czynności i wykonać jakąś, która sprawia mu przyjemność (np. koń nie lubi podnoszenia nóg, ale lubi głaskanie po szyi), tak, aby nie zraził się do ludzi i jednocześnie nie nauczył się, że może uciekać kiedy coś mu się nie podoba.

 

(Oficjalne oświadczenie korabiewickie
- tekst możesz podpisać na miejscu lub
- tekst przynieś podpisany
->przekaż do koordynatowa wolontariatu  Ireny Kowalczyk lub osoby szkolącej/dyżurującej danegodnia)

Oświadczenie

Ja, .................................................................................................opiekun prawny

małoletniej/go .............................. .......................... zgadzam się na przebywanie jego/jej na terenie Schroniska w Korabiewicach. Małoletni/a będzie przebywał na terenie placówki pod moją opieką lub/i opieką wyznaczonej przeze mnie osoby*.

Zapoznałem/am się z regulaminem Schroniska i jestem świadom/a mogących nastąpić zdarzeń losowych oraz wynikłych z nich konsekwencji dla dziecka, a także Schroniska.
W szczególności mam świadomość tego, że moje dziecko może zostać pogryzione lub doznać innych uszczerbków na zdrowiu w kontakcie ze zwierzętami lub wynikających z warunków panujących w placówce. Ponieważ świadomie decyduję się na kontakt ze zwierzętami zrzekam się ze wszelkich roszczeń wobec opiekunów zwierząt i właściciela terenu w przypadku nieszczęśliwych zajść czy zdarzeń.


*Opiekun wyznaczony na czas przebywania na terenie placówki: ………………………………………………………………………………..

Data                Czytelny podpis opiekuna prawnego       Nr. tel. kontaktowego
 


UWAGA! Aby zostać wolontariuszem w Schronisku w Korabiewicach musisz przejść obowiązkowe podstawowe szkolenie.
Zapoznaj się z zasadami tu
: WoloWeekendy

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 lipiec 2018 12:50