wyszukaj zwierzaka
    • Psy
    • Koty
    • Konie
    • Lisy
    • Świnie
    • Kozy
    • Owce
    • Krowy
    • Inne
    • Odeszły
    • Nowe w schronisku
    • Adoptowane
    • W domu tymczasowym
    • Do 10 kg
    • 10-14 kg
    • 15-24 kg
    • 25-44 kg
    • 45 kg i więcej
Data: marzec, 27th, 2019

Pytania i odpowiedzi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ADOPCJE

  • Dlaczego warto wziąć psa lub kota ze schroniska?

    Odpowiedź jest prosta – DLATEGO, ŻE POTRZEBUJĄ DOMÓW.  Powinniśmy,jako społeczeństwo, wszyscy czuć się za nie odpowiedzialni –  to przez nas cierpią i tęsknią w schroniskowych boksach. Kolejny argument – dlatego, że  takie psiaki po przejściach SĄ NAJWSPANIALSZE NA ŚWIECIE I POTRAFIĄ KOCHAĆ JAK NIKT INNY!, Potrafią docenić najmniejszy gest, dla nich spacerek z właścicielem, dotyk ręki to Everest ich marzeń…pamiętają, że kiedyś tego nie miały.
     
  • Czy zwierzęta ze schroniska nie są niebezpieczne/nie mają skrzywionej psychiki?

    To prawda, że psiaki ze schronisk często mają nieznaną przeszłość, ale przed wydaniem do adopcji są obserwowane przez dłuższy czas przez pracowników schroniska i wolontariuszy. Poznajemy ich zachowanie, stosunek do ludzi i psów – u takich których zauważyliśmy jakiekolwiek oznaki agresji wobec ludzi nie wydajemy do adopcji. „Skrzywiona psychika”? – są u nas psiaki wycofane – najpierw pracujemy nad nimi – oswajamy, uczymy chodzenia na smyczy.
    Czy możemy obiecać, że pies nie ugryzie? Oczywiście, że nie – natomiast przez cały rok pracy Fundacji w Schronisku nie było żadnego zwrotu psa ani przypadku agresji naszych podopiecznych u nowych właścicieli – to o czymś świadczy:).
    Pies też się w domu zmienia, wiele zależy od podejścia adoptujących, muszą mieć świadomość, że zwłaszcza na początku muszą im poświęcić więcej czasu, wybaczyć jakieś „wpadki”.
    Staramy się odpowiedzialnie podchodzić do adopcji psów, nie ukrywamy żadnych informacji o nich, doradzamy czasem odradzamy adopcje psa.
    Oczywiście każdy, kto  zdecyduje się na adopcję /czy kupno psa od szczeniaka, musi mieć świadomość, że pies ma zęby i trzeba go wychować na porządnego psiego obywatela.
    Adopcja psa to decyzja, która powinna być podejmowana zarówno sercem jak i rozumem.
     
  • Jak przebiega proces adopcji?

    Jesli zdecydujesz się na adopcję skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Po wstępnych ustaleniach zaprosimy Cię do schroniska, abyś mógł osobiście poznać wybrane przez siebie zwierzę (jeśli wyboru dokonywałeś na podstawie zdjęcia i opisu). Jeśli mieszkasz daleko, wszystko ustalimy przez telefon.
    Następnie umówimy się na wizytę przedadopcyjną w twoim domu. Celem wizyty jest sprawdzenie, w jakich warunkach zamieszka adoptowane zwierzę. Musimy mieć pewność, że pies NIE BĘDZIE PRZYBYWAŁ NA ŁAŃCUCHU ani W KOJCU, kot będzie mieszkał w odpowiednich warunkach, a adopcja nie jest „prezentem” np. dla dziecka.

Podczas wizyty przedadopcyjnej możesz usłyszeć takie pytania:

1. Czy mieszkanie jest twoją własnością, czy jest wynajmowane?

2. Czy w twoim domu mieszkają jakieś zwierzęta?

3. Czy w twojej rodzinie były wcześniej zwierzęta i jakie były ich losy?

4. W jakim wieku są dzieci (jeśli są)?

5. Czy wszyscy członkowie rodziny akceptują fakt adopcji psa/kota i godzą się na nowego domownika?

6. Co się będzie działo z psem/kotem w czasie twojego wyjazdu, wakacji itp.?

7. Psy/koty porzucone są często po przejściach, mogą odczuwać lęk, w nowym miejscu być zestresowane nawet przez dłuższy czas, mogą nie wiedzieć, że załatwia się na dworze, posiusiać się nie tam, gdzie trzeba, mogą coś zniszczyć itd. Czy jesteś gotowy to znieść?

8. Czy w domu mieszkają osoby z alergią na sierść lub ślinę psa?

9. Czy jesteście przygotowany na to, że zwierzę może zachorować, a leczenie czasem bywa kosztowne? Posiadanie psa wiąże się także z koniecznością szczepień, odrobaczania, profilaktyki przeciw pchłom i kleszczom itp. Czy jesteś gotowy ponosić te wydatki?

10. Czy planujesz wydatki związane z zakupem akcesoriów dla psa?

11. Jaki jest twój stosunek do kastracji/sterylizacji zwierząt?

12. Czym zamierzasz żywić psa?

13. Czy zgodzisz się  na poadopcyjną wizytę przedstawiciela schroniska w swoim domu?

Jeśli zostaniesz zaakceptowany jako stały opiekun i nadal chcesz adoptować zwierzę, będziesz zobowiązany do podpisania umowy adopcyjnej. Następnie umówimy się na odbiór zwierzęcia. Po adopcji będziemy się kontaktowali w sprawie ustalenia terminu wizyty poadopcyjnej.
 

  • Czy po adopcji przeprowadzacie kontrole w nowym domu zwierzaka?

    Zastrzegamy sobie prawo do wizyt poadopcyjnych, po to by sprawdzić, w jakich warunkach żyje zwierzę, jak jest traktowane i czy warunki umowy adopcyjnej są spełniane. Wizyty takie są wyrazem naszej troski o zwierzęta, które oddajemy w opiekę. To również okazja dla opiekunów, żeby zapytać nas o różne aspekty związane z opieką nad zwierzętami i poradzić się w trudnych kwestiach.
  • Czy każdy może zaadoptować psa lub kota?

    Każda osoba pełnoletnia, która potrafi zwierzęciu zapewnić odpowiednie warunki życiowe.
     
  • Co muszę przemyśleć zanim zdecyduję się na adopcję?

    Adopcja zwierzęcia to decyzja nawet na kilkanaście lat, należy ją zatem gruntownie przemyśleć i przedyskutować z domownikami. Pies lub kot w domu to wiele radości i przyjemności, ale również obowiązki i koszty. Na opiekę nad zwierzęciem, spacery i wizyty u weterynarza trzeba znaleźć czas i ochotę, nawet w przypadku zmęczenia lub złej pogody za oknem. Ponadto wyżywienie, pielęgnacja i opieka weterynaryjna to dodatkowe koszty, które mogą znacząco obciążyć budżet. Równie ważne pytanie dotyczy przestrzeni w mieszkaniu lub domu. Decyzję o adopcji warto również przedyskutować w rodzinie, aby uzykać jednomyślność wszystkich jej członków.
    Dlatego zanim zdecydujesz się na adopcję, odpowiedz sobie na pytania:

    1.      Czy mój styl życia pozwoli mi na stałą opiekę nad zwierzęciem i zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu? 2.      Czy będę miał z kim zostawić pupila w przypadku wyjazdu na wakacje lub w delegację? 3.      Czy mam wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu/domu, aby pies/kot nie męczył się na małej powierzchni? 4.      Czy jestem świadomy, że zwierzę może zniszczyć niektóre meble w mieszkaniu? 5.      Czy na pewno wszyscy członkowie rodziny chcą mieć w domu zwierzaka? 6.      Kto będzie się nim opiekował, a kto przejmie obowiązki w razie choroby lub braku czasu tej osoby? 7.    Kto będzie sprzątał i jak będzie wyglądał podział obowiązków w przypadku wyprowadzania psa na spacer (zwłaszcza wcześnie rano lub późno wieczorem)? 8.      Czy żaden z członków rodziny nie jest uczulony na sierść?

    Ważna jest również świadomość, że zwierzęta ze schroniska bywają nieufne, mogą reagować lękiem na obcych, czasem nie lubią dotyku. Czasem potrzeba wiele czasu i cierpliwości, żeby zdobyć zaufanie takiego zwierzaka i w pełni go oswoić. W niektórych przypadkach pies może potrzebować pomocy behawiorysty, co oznacza dodatkowe koszty. Warto zatem zastanowić się, czy taka sytuacja nas nie przerośnie i nie spowoduje, że będziemy chcieli oddać zwierzaka z powrotem do schroniska. Częste zmiany opiekuna i miejsca zamieszkania sprawiają zwierzętom wiele cierpienia. Dlatego możliwość zwrócenia adoptowanego psa z powrotem do schroniska istnieje tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach, rozpatrywanych indywidualnie. Ważne jest również to, że adoptując niewysterylizowane/niewykastrowane zwierzę, zobowiązujesz się do zapewnienia  tego zabiegu.
     
  • W jaki sposób zaadoptować zwierzaka?

    Skontaktuj się z Małgosią adopcje@schronisko.info.pl
     
  • Czy wszystkie zwierzęta mieszkające w schronisku przeznaczone są do adopcji?

    Istnieją dwa rodzaje adopcji – wirtualna i realna. Wszystkie nasze zwierzęta można objąć adopcją wirtualną. Większość z nich czeka także na adopcję realną. Są wród nich psy, koty, konie i kozy. Do adopcji nie są przeznaczone niedźwiedzie ani wilk, zgodnie z obowiązującym prawem. W ich przypadku możliwa jest jedynie adopcja wirtualna.
     
  • W jakim stanie oddajecie zwierzęta?

    Stan zdrowia zwierząt oddawanych do adopcji bywa różny, ponieważ szukamy domów zarówno dla zdrowych, jak i dla chorych psów, które ze względu na stan zdrowia powinny mieszkać w warunkach lepszych, niż schroniskowe. W każdym przypadku adopcji udzielamy dokładnych informacji o stanie zdrowia zwierzęcia.
     
  • Czy zwierzęta oddawane do adopcji są zaszczepione na podstawowe choroby?

    Wszystkie zwierzęta trafiające do adopcji są zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
     
  • Czy wszystkie zwierzęta oddawane do adopcji są wysterylizowane/wykastrowane?

    Sterylizacji lub kastracji sukcesywnie podlegają wszystkie dorosłe zwierzęta mieszkające w schronisku, co ma zapobiegac ich rozmnażaniu się i bezdomności.
     
  • Co po adopcji? (weterynarz/szczepienia…)

    Sprawdź, gdzie w twojej okolicy znajduje się polecany weterynarz i udaj się do niego z adoptowanym zwierzęciem, celem założenia karty i wykonania dodatkowych szczepień.
     
  • Jak przygotować mieszkanie i siebie dla nowego zwierzaka?

    Zapytaj się o to podczas rozmowy adopcyjnej. Może się okazać, że dany pies będzie potrzebował innych rozwiązań/tymczasowych zmian w mieszkaniu.
    Z pewnością zaopatrz się w miski, smycz, obrożę, odpowiednie dla psa szelki (które są ważne w początkowym okresie adaptacji psa do nowych warynków), adresówkę. Idealnie byłoby, gdybyś mógł wziąć na czas adaptacji psa/kota np. tydzień urlopu. Dodatkowych wskazówek udzieli Ci koordyantor adopcji.
     
  • Chcę zrobić niespodziankę swojej dziewczynie. Jakiego psa mi polecicie?

    Decyzja o adopcji psa lub kota ze schroniska nie może być niespodzianką dla osoby, która w przyszłości będzie opiekować się zwierzęciem. Decyzja ta musi zostać gruntownie przemyślana, a opiekun powinien być świadomy, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko radość, ale i obowiązki.Zwierzę to nie prezent. Każdego roku „żywe prezenty” (psy, koty, króliki, świnki morskie) trafiają do schronisk, są porzucane na drogach, wywożone do lasu lub wyrzucane do śmietnika. Każda nieprzemyślana decyzja może być przyczyną cierpienia niewinnych zwierząt.
    Adopcja zwierzęcia ze schroniska w ramach niespodzianki dla bliskiej osoby nie jest możliwa.
     
  • Jakiego psa polecicie dla dziecka?

    Nie rekomendujemy adopcji psa jako formy prezentu dla dziecka. Każdym psem, a szczególnie tym ze schroniska, powinna zająć się osoba dorosła, odpowiedzialna oraz  świadoma faktu, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko zabawa i przyjemności, ale też obowiązki. Ponadto należy pamiętać, że zwierzęta ze schroniska często zostały wcześniej skrzywdzone przez ludzi, a więc bywają nieufne i mogą reagować lękiem. Takim psem powinna zająć się osoba dojrzała, cierpliwa i spokojna, po to by zdobyć jego zaufanie i w pełni go oswoić.
    Jednak na ogół nic nie stoi na przeszkodzie, aby pies ze schroniska zamieszkał w domu, w którym są dzieci. Aby tak się stało musi zostać spełnionych kilka warunków. Po pierwsze, pies powinien być dobrze dobrany pod kątem charakterologicznym, musi być opanowany i nie być agresywny – w naszym schronisku pracują specjaliści, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego psa.
    Po drugie, dorośli opiekunowie muszą się zobowiązać do zajęcia się zwierzęciem i zwracania szczególnej uwagi na to, czy dzieci obchodzą się z nim właściwie. Kiedy pies oswoi się z nowym miejscem, można coraz bardziej do opieki nad nim angażować dzieci, jednak pod stałą kontrolą dorosłych. Starsze dzieci mogą z powodzeniem opiekować się psem na co dzień, pod warunkiem, że potrafią panować nad swoimi emocjami i pupilem, który respektuje ich polecenia. Codziennych umiejętności obchodzenia się z psem najłatwiej jest nauczyć się w psiej szkole pod okiem doświadczonego instruktora.
    Należy podkreślić, że za właściwe relacje i kontakt dziecka z psem zawsze odpowiadają rodzice. Ich zadaniem jest pilnowanie bezpieczeństwa zarówno dziecka jak i psa oraz tłumaczenie dziecku psich zachowań. Obowiązkiem rodziców jest także przekazanie dziecku wiedzy na temat potrzeb psa i jego zachowań.
    Dziecko świadome tego, kiedy pies może być niebezpieczny i dlaczego np. broni swego terytorium czy miski, pozwoli uniknąć przykrych zdarzeń. Jeśli jednak zdarzy się, że coś w relacji dziecka z psem idzie nie tak, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty od zachowania psów, zanim trudna sytuacja nie stanie się niebezpieczna.
     
  • Czym jest wirtualna adopcja?

    Jesteś wrażliwym, dobrym człowiekiem któremu los zwierzaków nie jest w żaden sposób obojętny? Chcesz pomóc? Jednak nie masz możliwości ani czasu na klasyczną adopcję czworonoga? Ten dział powstał właśnie dla Ciebie!
    Adopcja wirtualna jest aktywnym wspomaganiem najbardziej potrzebujących zwierząt znajdujących się pod opieką Fundacji. Wpłacając ustalaną indywidualnie kwotę pieniężną pomagasz nam ratować życie zwierzęcia.
  • Kto może zostać wirtualnym opiekunem? 

    Adopcja wirtualna jest skierowana do wszystkich zainteresowanych pomocą dla zwierząt. Wirtualnym opiekunem może zostać osoba prywatna, organizacja, szkoła, klasa czy też firma. Można umieścić obok zdjęcia zwierzaka swoje logo, czy też odnośnik do strony internetowej.
  • Dlaczego koszt wirtualnej adopcji jest taki a nie inny?

    Jest to średni koszt utrzymania zwierzęcia (w tym: karma, opieka weterynaryjna).
     
  • Czy jeśli obejmę zwierzę wirtualną adopcją, będzie ono miało szansę na adopcję rzeczywistą?

    Tak, praktycznie każde zwierzę w naszym Schronisku ma szansę na adopcję realną.
     
  • Czy mogę zaadoptować wirtualnie więcej niż jednego zwierzaka?

    Tak, zachęcamy do tego.
     
  • Czy można wpłacać na wirtualną adopcję mniejszą kwotę miesięcznie, niż ta przewidziana na stronie?

    Nie jest to mile widziane, ponieważ ustalona kwota pozwala nam na przewidzenie możliwości wydatkowych.
     

NAKARM ZWIERZAKA
 

  • Dlaczego jedne zwierzęta są karmione wirtualnie kilkadziesiąt razy w miesiącu a inne kilka?

    Decyzje o karmieniu podejmują internauci. To oni przeglądają listę psów i wybierają psa podle własnej potrzeby.
     

PILNIE POTRZEBNE
 

  • Dlaczego zbieracie pieniądze od ludzi? – Nie dostajecie dotacji?

    Schronisko w Korabiewicach finansowane jest wyłącznie ze środków Fundacji Viva! oraz wpłat od osób prywatnych. Nie otrzymujemy żadnych dotacji od gminy ani państwa. Miesięczny koszt utrzymania ponad 300 zwierząt żyjących w schronisku wynosi ok. 130 000 zł. (koszty w 2019 r)
     
  • Czy mogę przekazać dary rzeczowe, których nie ma na liście zamieszczonej przez Was stronie?

    W takim przypadku prosimy o kontakt na fcb@viva.org.pl
     

WOLONTARIAT
 

  • Czy każdy może zostać wolontariuszem?

    Tak. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda od opiekunów prawnych.
     
  • Co robią wolontariusze?

    Poprawiają schroniskową rzeczywistość:). (kliknij)
     
  • Jak często trzeba przyjeżdżać?

    Przyjeżdzasz tak często, jak możesz. Jeśli nie możesz przyjeżdżać, bądź mieszkasz za daleko, możesz pomagać sprzed komputera. Pisz na wolo@viva.org.pl
     
  • Czy macie regulamin dla wolontariuszy?

    Tak. Wolontariusze muszą go przestrzegać. Podpisują odpowiednie dokumenty po rozpoczęciu wolontariatu.
  • Czy wolontariusze podpisują jakieś umowy wolontariackie?

    Tak.


SCHRONISKO
 

  • Skąd bierzecie pieniądze na utrzymanie schroniska?

    Pieniądze pozyskujemy poprzez zbiórki, od sponsorów. Nie wspiera nasz żadna instytucja państowa/samorządowa. Nie dostajemy pieniędzy od gminy na utrzymanie psów, jak ma to miejsce w przypadku schronisk gminnych.
     
  • Dlaczego warto Wam zaufać?

    Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! jest międzynarodową, pozarządową organizacją pożytku publicznego, zajmującą się walką o poprawienie losu zwierząt. Fundacja zdecydowała się na przejęcie schroniska w Korabiewicach, ponieważ sytuacja zwierząt w nim żyjących z roku na rok była coraz bardziej tragiczna, a żadna z organizacji publicznych i pozarządowych nie była w stanie przejąć odpowiedzialności za zmianę tej sytuacji. Wraz z przejęciem schroniska Viva! wzięła na siebie wszelkie  trudy i koszty związane z utrzymaniem i leczeniem ponad 300 żyjących w nim zwierząt. Decyzję tę powzięła mając świadomość, że nie może liczyć na żadne wsparcie ze strony instytucji państwowych. Fundacja Viva! finansuje schronisko ze środków własnych i darowizn.
    Stawiamy również na transparentność działań.
     
  • Czy usypiacie zwierzęta, dla których nie możecie znaleźć domu?

    Nie.
     
  • Co jedzą zwierzęta ze schroniska?

    Konie: 1 kg owsa dziennie i nie ograniczone ilości siana.
    Zwierzęta gospodarskie tj. świnie od 3 do 5 kg marchwi dziennie -w zależności od wielkości osobnika i tyle samo śruty wielozbożowej.
    siano,podobnie krowa i kozy.

    Psy i koty: sucha i morka karma dla danego gatunku.
    Psom wymagjącym specjalnej diety podawana jest karma specjalistyczna (bardzo często w takich wypadkach prosimy o nią w darach).

    Niedźwiedzie: warzywa, owoce, nabiał, ryby. Dieta ustalana przez opiekuna niedźwiedzi.

    Fundacja Viva: dot. karmienia podopiecznych Schroniska nie tylko karmą wegańską:
    1. Psom można zastosować dietę wegańska – ale wymagać to będzie kosztownego suplementowania lub kupowania zbilansowanej karmy wegańskiej, na której obecnie Schronisko nie stać.
    2. Pozyskujemy wiele karmy pełnowartościowej z dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego, ale w uszkodzonych opakowaniach, która w przeciwnym wypadku zostałaby zutylizowana – zmarnowana.
    3. Zachęcamy do przekazywania schronisku jak największych ilości karmy wegańskiej (np AMI, BUENEVO) żebyśmy nie musieli dokupować zwykłej.
     
  • Ile kosztuje utrzymanie w schronisku psa/kota/konia/niedźwiedzia/kozy itd?

    Miesięczny koszt utrzymania psa  wynosi 50 zł, kota 50 zł, niedźwiedzia 1500 zł, konia 350 zł, krowy 300 zł, świni 300 zł, kozy 300 zł, wilka 500 zł.
    W schronisku przebywa ok. 350 psów, 16 koni, 5 kotów, 4 niedźwiedzie, 4 świnie, 4 kóz, wół i wilk.
    Miesięczny koszt utrzymania wszystkich zwierząt wynosi ok. 50 000 zł. Obejmuje on zakup karmy, koszty leczenia, sterylizacji, kastracji, odrobaczenia, środków przeciwkleszczowych i przeciwpchelnych, zakup słomy, siana i owsa.  
     
  • Dlaczego nie wykorzystujecie koni, które macie w schronisku do zajęć np. z dziećmi?

    Konie mieszkające w schronisku to zwierzęta po przejściach, niechciane i zapomniane przez swoich byłych właścicieli. Z powodu urazów, chorób lub podeszłego wieku zostały oddane do schroniska. Chcemy zapewnić im spokojne życie, zbliżone do tego, jakie miałyby w warunkach naturalnych. Nasze konie mają do dyspozycji dwa kilkuhektarowe pastwiska, na których swobodnie pasą się od rana do wieczora. Tworzą zgrane stado, rządzące się swoimi prawami. Zasłużyły na spokojne życie, dlatego nie zamierzamy wykorzystywać ich w żaden sposób – tym bardziej, że wtedy byłyby narażone na dodatkowe kontuzje.  
     
  • Na czym polega opieka nad końmi i zwierzętami gospodarskimi?

    Opieka polega na codziennym karmiieniu i pojeniu zwierząt. Konie jako niepracujące dostaja 1 kg owsa dziennie i nie ograniczone ilości siana.
    Ich stajnia jest sprzątana codziennie do czysta i raz w tygodniu czyszczone są odpływy z resztek zalegającego brudu.
    Zwierzęta gospodarskie tj. świnie też są karmione raz dziennie w ilości od 3 do 5 kg marchwi-w zależności od wielkości osobnika i dostają tyle samo śruty wielozbożowej.
    Ich boksy są sprzątane raz w tygodniu,codziennie mają dorzucaną świeżą słomę.
    Byk dostaje głównie siano, podobnie krowa i kozy.
    W okresie letnim wszystkie z tych zwierząt przebywają 24h na zewnątrz na specjalnie przygotowanych wybiegach.
     
  • Na czym polega opieka nad niedźwiedziami?

    Co robi opiekun niedźwiedzi: układa diety (dobór produktów, odpowiednia ilość kalorii, zapewnienie różnorodności, zamawianie jedzenia, tygodniowa rozpiska menu dla każdego zwierzęcia oddzielnie z uwzględnieniem jego preferencji smakowych, jak i stanu zdrowia i kondycji), karmi i poi, obserwuje stan zdrowia zwierząt, pisze sprawozdania o niedźwiedziach w języku niemieckim dla fundacji Vier Pfoten (która przejęła opiekę nad niedźwiedziami, wspierając w tym Fundację Viva!) i języku polskim dla organizacji bearproject (http://www.bearproject.org/ ), sprząta kupy i zapewnia zwierzętom zajęcia w postaci zabawek i urozmaiceń wybiegów. Pilnuje komfortu fizycznego zależnie od pory roku, np. odpowiednia wyściółka gawr na zimę, częsta wymiana wody w basenach na czystą i chłodną latem oraz stymuluje umysłowo, ucząc przydatnych komend (ułatwiających podawanie leków, sprawdzanie stanu uzębienia, ale także komend ułatwiających opiekę nad nimi na co dzień).
     
  • Dlaczego schronisko jest takie brzydkie?

    Przejęliśmy schronisko w lutym 2012 roku i skupiliśmy się na nadrabianiu zaniedbań, które miały w nim miejsce latami. Najpilniejszą sprawą było zapewnienie zwierzętom odpowiedniego żywienia, leczenia i sterylizacji. W schronisku nie było prądu ani wody, więc musieliśmy spłacić wielomiesięczne zaległości z tym związane, a także naprawić instalację elektryczną i wodną.
    Na terenie schroniska otworzyliśmy lecznicę, aby móc na miejscu leczyć i sterylizować zwierzęta. Budynek stajni, w której mieszkały konie, był całkowicie zdewastowany, więc przeprowadziliśmy remont generalny. Stodoła, w której mieszkały krowa, byk, kozy i kucyki, groziła zawaleniem, dlatego wybudowaliśmy nowe pomieszczenia dla wszystkich tych zwierząt. Wykonaliśmy też mnóstwo innej pracy, potrzebnej do przeorganizowania życia w Schronisku.
    Musieliśmy także wykupić teren schroniska wraz ze wszystkimi żyjącymi w nim zwierzętami, aby zagwarantować im godne życie.
    Wszystko to pochłonęło ogromne środki finansowe. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest jeszcze wiele do zrobienia i schronisko nie wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jednak na to potrzeba czasu i środków. Planujemy stworzyć schronisko modelowe i wierzymy, że dzięki wsparciu życzliwych osób z roku na rok będzie ono coraz ładniejsze i lepiej przystosowane do potrzeb zżyjących w nim zwierząt.
     
  • Skąd w schronisku wzięły się niedźwiedzie i wilk?

    Historia wilczycy Szimi (kliknij)
    Historia niedźwiedzi (kliknij)
    ….
  • Czy płacicie gwiazdom Was wspierającym?

    Wszystkie gwiazdy, które wspierają działania Fundacji Viva! oraz Schronisko w Korabiewicach, robią to charytatywnie

Masz pytanie, na które nie odpowiedzieliśmy jeszcze? – Wyślij je pod adres fcb@viva.org.pl Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Czytany 3576 razy
Ostatnio zmieniany: 17 października 2019 o 16:32