wyszukaj zwierzaka
  • Psy
  • Koty
  • Konie
  • Lisy
  • Świnie
  • Kozy
  • Owce
  • Krowy
  • Inne
  • Odeszły
  • Nowe w schronisku
  • Adoptowane
  • W domu tymczasowym
  • Do 10 kg
  • 10-14 kg
  • 15-24 kg
  • 25-44 kg
  • 45 kg i więcej
Data: marzec, 27th, 2019

Raport za 2016

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA – UTRZYMUJEMY SIĘ WYŁĄCZNIE Z DATKÓW

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! Oddział Korabiewice
96-330 Puszcza Mariańska
Korabiewice 11
73 1240 1040 1111 0010 6697 7358
Darowizna – nakarm zwierzaka
Przelewy zza granicy:
Bank Pekao S.A.
ul. Czackiego 21/23
00-043, Warszawa, Polska
IBAN: PL73124010401111001066977358
SWIFT: PKOPPLPWPrzekaż 1% podatku:wystarczy w PIT podać numer KRS 0000135274, a w cel szczegółowy wpisać „Korabiewice”. Zachęcamy do skorzystania z programu, który pomoże wypełnić PIT i przekaże 1% na rzecz Korabiewic:2016
rok to piąty rok istnienia placówki pod nowym zarządem, a zatem w nowej odsłonie. Przez cały ten czas się zmieniamy, aby dawać coraz lepsze warunki naszym przyjaciołom – zwierzętom. Chcemy być też centrum edukacyjnym. Dążymy do tego, by być placówką modelową.

Marzenia? Rzeczywistość w czasie przyszłym.
Zawsze jest dużo pracy, zawsze dużo się dzieje. Jesteśmy wszak miejscem, które chcemy pokazywać, promować, w którym chcemy zachęcać ludzi do adopcji, wolontariatu. Bo jak inaczej mają się uczyć o zwierzętach, ich potrzebach? Jak mają mieć poczucie, że ich wsparcie rzeczowe i finansowe jest dobrze wykorzystane, jeśli nie poprzez bezpośredni kontakt z nami? Jesteśmy dla Was, bo Wy jesteście dla naszych zwierząt.  
Co się zatem działo się w Korabkach? Oto najważniejsze wydarzenia, sytuacje, emocje oraz liczby.

Rejestracja schroniska
W tym roku zarejestrowaliśmy się jako placówka – schronisko dla zwierząt. Co z tego wynika? Więcej administracji, papierów, jeżdżenia po urzędach. Dzięki rejestracji schroniska nasza działalność jest nadzorowana przez inspekcję weterynaryjną. Możemy również opiekować się bezdomnymi psami z terenu gminy Puszcza Mariańska, na której terenie jest położone schronisko (nie mamy nadal żadnej umowy, a więc środków z gminy). Rejestracja schroniska wymagała od nas zmiany numeru kont http://schronisko.info.pl/o-nas/blog/item/593-nowe-numery-kont-bankowych-korabek

Remonty/Nowe rozwiązania.
Było trochę prac remontowo-inwestycyjnych wykonywanych przez zewnętrzne firmy. Wyremontowaliśmy m.in. budynek tzw. geriatrii nr 2. Została doprowadzona woda na wewnętrzne pastwisko dla koni. Dzięki sponsorom mamy 10 nowych przenośnych boksów, które służą jako schronienie dla psów nowych (kwarantanna), wymagających ograniczenia ruchu (po zabiegach weterynaryjnych).
Co chcemy jeszcze zrobić do końca roku? Jeśli pozyskamy środki ze sprzedaży kalendarzy (30 tys. zł), to chcemy doprowadzić wodę do psich boksach betonowych. Ma to usprawnić pracę w schronisku.
W 2016 roku dzięki zbiórkom prowadzonym przez wolontariuszy oraz środkom od wolontariatów pracowniczych udało się postawić aż 10 domków dla psiaków. Domek, w którym umieszczane są budy, daje większą ochronę przed warunkami atmosferycznymi – latem więcej cienia w boksie, a zimą więcej ciepła. W tym roku za środki od sponsorów pozyskaliśmy kolejne nowe, solidne budy (prawie 30). Nie ma już na szczęście bud pamiętających czasy „starych Korabiewic” – wszystkie zostały wymienione.

Droga pełna błota
Na początku roku, po pierwszych roztopach zimowych, kiedy woda dramatycznie nas zalała (i niestety nie był to pierwszy raz) i wzywaliśmy straż pożarną na ratunek, powiedzieliśmy „dość, czas zrobić coś z tą naszą drogą między psimi betonami”. Ruszyliśmy z oficjalną zbiórką w tej sprawie. Niestety po pierwszej fali zainteresowania wsparciem finansowym zbiórka praktycznie wygasła.

Toyota i Tayga
W pierwszym kwartale roku współpracą z Korabkami zainteresowała się Toyota. Przeznaczyła 35 tys. zł na akcję 1 zł za jedno udostępnienie. Akcja była promowana za pomocą nagranego w schronisku filmiku. Główną bohaterką była Tayga, suczka z naszego schroniska, która wystąpiła wcześniej w kampanii Toyoty Aygo.
Filmik rozszedł się na Facebooku w ekstremalnym tempie i ma już 4 mln wyświetleń. A sama Tayga znalazła dzięki akcji idealnie dopasowany do jej potrzeb dom stały.
Kolejna akcja to wydanie charytatywnego kalendarza www.drogakorabek.pl

Wolontariat pracowniczy
Odwiedziło nas 14 wolontariatów pracowniczych. Jeśli pierwszy raz spotykacie z tą nazwą, to już tłumaczę. Zamiast urządzić imprezę integracyjną z alkoholem, pracownicy firmy X przyjeżdżają do Korabek, by ramię w ramię popracować na rzecz poprawy losu zwierzaków. Nie ma wówczas znaczenia zajmowane w firmie stanowisko, liczy się to, że każdy jest równy i tak samo pracuje (czyli najczęściej się ubrudzi, spoci, ale przede wszystkim będzie od razu widział efekty swojej pracy). Czasem za takim wolontariatem grupowym idą większe pieniądze. Za nie kupowane są budy, domki dla zwierząt czy inne potrzebne w danej chwili rzeczy.

Nowe zasady przyjmowania wolontariuszy
Postawiliśmy na usystematyzowanie wolontariatu, w tym zasad przyjęć. Dlaczego? Mając na uwadze wcześniejsze doświadczenia w kontakcie z ludźmi na terenie placówki, zrozumieliśmy, że nie każdy może być wolontariuszem stacjonarnym, po prostu nie każdy nadaje się do kontaktu ze zwierzakami w schronisku, ma wyobraźnię. A kiedy tego nie czuje, popełnia masę błędów, które narażają życie i zdrowie naszych podopiecznych.

Jak to teraz wygląda? Każdy, kto chce zostać wolontariuszem w Korabkach, musi przejść test z zasad bezpieczeństwa (dostępny na stronie www schroniska). Poprawne zaliczenie testu oznacza zaproszenie na szkolenie w schronisku pod okiem starszych wolontariuszy i zdobywanie kolejnych stopni „wtajemniczenia” schroniskowego.

Zmiany przyniosły zamierzony efekt – przyjeżdżają już do nas tylko bardzo zmotywowani, rozumiejący i szanujący zasady ludzie. Pokora – to jedna z naszych wartości. Pozwala uniknąć błędów. 

Wolontariat rodzinny
W związku ze zmianą zasad przyjęć wolontariuszy, bardziej profesjonalne są też zasady odwiedzin rodzin. Aby przyjechać z dziećmi (rzecz jasna w odpowiednim wieku), należy umówić się indywidualnie ze ściśle wybranym wolontariuszkami, które pokazują, co wolno robić, a czego nie. Tym samym dzieci bardziej angażują się w m.in. promocję zwierzaków do adopcji, a właśnie oto chodzi. By wszyscy maksymalnie efektywnie wykorzystywali swój czas w Korabkach, by zwierzakom było lepiej.

Dzień Dziecka
W czerwcu udało się znów zorganizować Dzień Dziecka – to była już trzecia edycja. Przyjechało do nas jeszcze więcej niż w zeszłym roku gości w różnym wieku, zebraliśmy jeszcze więcej funduszy na nasze zwierzaki. Sami sobie podnosimy poprzeczkę, ale warto!

Korabkowa Grupa Interwencyjna
Na początku roku powołaliśmy własną grupę inspektorską ds. interwencji w niedalekiej odległości od schroniska. Składa się ze ściśle wyselekcjonowanych wolontariuszy i pracowników, osób, których predyspozycje emocjonalne i wiedza pozwalają bezpiecznie, zgodnie z literą prawa pomagać zwierzętom. A że schronisko mieści się na terenach wiejskich, to (nie ma co się obrażać, statystyka działa) jest co robić…

Dogadajcie się z Korabkami
W tym roku podjęliśmy ze szkołą Dogadajciesie.pl współpracę barterową, w ramach której m.in. behawiorysta Piotr Wojtków opracowuje plan zajęć dla korabkowych psów wymagających szczególnej pracy nad ich zachowaniem, co ma skutkować znalezieniem im odpowiednich domów.

Pracą z psami pod okiem Piotra zajmują się chętni wolontariusze oraz wydelegowany do tego pracownik.

Amar edukuje
2016 rok to czas wzmożonych spotkań mojego przyjaciela – psa Amara z dziećmi i młodzieżą w warszawskich szkołach.
Widzimy duży potencjał w takich spotkaniach edukacyjnych. Wierzymy, że dzięki nim choć część dzieci będzie bardziej wrażliwa na potrzeby zwierząt.

O czym mówię na zajęciach? O komunikacji psio-ludzkiej, o schronisku, wolontariacie, adopcjach. Słuchacze lubią Amara, a Amar lubi swoich słuchaczy. Kiedy nas zaprosisz? Pytasz, ile kosztują takie zajęcia? Worek specjalistycznej karmy dla Korabek.

Zbiórki ślubne
W tym roku zauważyliśmy rosnące wsparcie od par młodych – zamiast kwiatów proszą o datki na rzecz schroniska. Wspaniały początek nowego etapu życia. Dziękujemy Wam bardzo!

Facebook przyciął zasięgi
W tym roku musimy starać się jeszcze bardziej o dobre materiały do promocji schroniska, zwierzaków, wolontariatu. Nasze główne social medium niestety zmieniło sposób prezentacji treści. Aby była bardziej widoczna (a zatem abyście Wy wspierali zwierzaki aktywnie), powinna być ona promowaną za pieniądze (tzw. posty sponsorowane).

Na razie jeszcze nie płacimy za posty, ale obawiamy się tego, że będziemy musieli zacząć wykładać pieniądze na reklamę. Jest to stresująca sytuacja. Wszak gdy nie zamykamy budżetu, brakuje nam na opłacenie faktur za wszystko, to wydatnie pieniędzy na reklamę wydaje się czymś poza zasięgiem (i sensem). Niemniej reklama to inwestycja, ma przynieść korzyści w postaci adopcji i datków. A te ostatnie w tym roku nie rosną.

Psiarelli 2017 i inne kalendarze
W tym roku wypuściliśmy na rynek niesamowity kalendarz – przystojni, wysportowani sportowcy pozujący wraz ze szczeniakami i kociakami do adopcji. O ile wiemy, jest to pierwszy tego typu kalendarz na rynku polskim. Modele, fotografka Taida Tarabuła (foto-psy.pl), makijażystka Elizabeta.von Trier, a także autorzy projektu i skład (Agencja Out of Mind) pracowali całkowicie charytatywnie.
Mamy nadzieję na duże zainteresowanie sprzedażowe, ponieważ zbieramy fundusze na długi remontowe, jak i kolejne pomysły.
Dla tych wspierających, którzy potrzebują innego kalendarza, mamy kalendarze tylko ze zwierzętami z Korabek, których autorką jest nasza wolontariuszka Dorota Majcher.

Szczególne sytuacje ze zwierzętami
Latem przyjęliśmy pod opiekę 14 nowo narodzonych świnek, których mama umarła w męczarniach w jednym z pobliskich gospodarstw rolnych. Udało się odchować 12 świnek. Uruchomiliśmy zbiórkę na rzecz budowy domków dla nich, aby zapewnić im odpowiednie lokum. Na razie mieszkają w wyremontowanej geriatrii nr 2. Po zakończeniu zbiórki rozpoczniemy budowę domków.
W tym roku przejęliśmy w trybie interwencyjnym kilkanaście psów i kotów w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Jest między nimi Bursztyn – pies w bardzo ciężkim stanie, ze złamaną nogą. Właściciel chciał go uśpić. My wyleczyliśmy psiaka dzięki waszym datkom i znaleźliśmy mu dom. Podobna była sytuacja z Radziwiłłówną – sunią ze złamaną miednicą po potrąceniu samochodem. Konała w rowie przy jednym z okolicznych domów. Znaleźliśmy ją, dzięki Waszej hojności wyleczyliśmy i znaleźliśmy jej stały dom.

Wydatki vs datki
Nadal utrzymują nas wyłącznie wasze datki. Nie mamy stałych sponsorów.
Staramy się nie zwiększać kosztów schroniska (utrzymujemy je na poziomie 80–90 tys. zł miesięcznie), niemniej coraz więcej wydajemy na opiekę weterynaryjną. Mamy starzejące się stado psiaków – badania, konsultacje, wyjazdy do specjalistów do Warszawy. To wszystko bardzo dużo kosztuje (średnio ok 20 tys. zł). A faktury trzeba płacić, aby nikt nie odmówił naszym zwierzakom pomocy, leczenia. A co z datkami? Na razie niestety są dużo niższe niż koszty. Większe zaległości finansowe staramy się pokryć z wpływów z 1% podatku.

Czego potrzebujemy? Liczymy na to, że zwiększy się liczba osób ustawiających stały przelew na symboliczne kwoty. To jednak wymaga od nas większej pracy promocyjnej (patrz: zasięgi Facebooka), ale musimy dać radę, bo po prostu nie mamy innego wyboru. Chodzi o przyszłość zwierząt.

Kochani Czytelnicy! Dziękujemy Wam za wsparcie! Dzięki Wam istniejemy!
Życzymy naszym zwierzakom, aby zawsze pozostały w kręgu Waszej aktywnej pomocy.

__________________________
A teraz liczby/fakty:

Najważniejsze zdarzenia weterynaryjne (na podstawie danych z kliniki XP):
# Styczeń: psy  sterylizacja 5/ kastracja 1, koty sterylizacja 4/ kastracja 3
# Luty: zabiegi stomatologiczne  psy 4, psy kastracja 1
# Marzec: Zabiegi stomatologiczne psy 5, psy  sterylizacja 2 / kastracja 3, koty kastracja 2
# Kwiecień: Zabiegi stomatologiczne psy 1
# Maj: Alef operacja w klinice zewnętrznej, zabiegi stomatologiczne psy 5, psy  sterylizacja 4/ kastracja 6
# Czerwiec: usunięcie wilczych pazurów, usunięcie torbieli, szycie opuszki, amputacja kończyny, zabiegi stomatologiczne psy 3, psy  sterylizacja 4
# Lipiec: usunięcie śledziony psy 2, zabiegi stomatologiczne psy 1
# Sierpień: zabiegi stomatologiczne psy 2, psy  sterylizacja 1 / kastracja 5
# Wrzesień: psy  sterylizacja 5 / kastracja 2, koty sterylizacja 1 / kastracja 3
# Październik: mastektomia 2, psy  sterylizacja 3, koty sterylizacja 4 / kastracja 2
# Listopad: operacja w klinice zewnętrznej, zabiegi stomatologiczne psy 15, psy kastracja 2, koty amputacja kończyny, sterylizacja 3 /kastracja 2
# Grudzień: psy  sterylizacja 12 / kastracja 3, koty kastracja 1


Opieka lisy 2016:

Stan na styczeń – 4 podopiecznych:  Sandra, Ola, Fluffy i Czaruś
Przyjęty -1 : Filip
Za TM- 2: Sandra i Oleńka
Zdarzenia weterynaryjne: Sterylizacja – Fluffy, Kastracje- Czaruś i Filip, Babeszjoza (leczenie) – Ola, Świerzbowiec (leczenie) – Ola, Zapalenie spojówek (leczenie) – Czaruś
Amputacja kończyny tylnej – Ola, Szczepienia – wścieklizna i wirusówki, Odrobaczanie, Środki przeciwkleszczowe – Bravecto i obroże Foresto


Gospodarskie 2016:

Przyjęte: Kaczka Sreberko 02.2016 Kogut Dima 04.2016 Kura Kreska 05.2016 Kura Kropka 05.2016 Małe świnki (14)  06.2016 Kaczka Kumi 09.2016 Koziołek Paszeko 09.2016
Odeszły Kura Hania 04.2016 Kura Kropka 08.2016 Kogut Samson 09.2016 kura Magda 12.2016 kaczka Kumi 12.2016
Przebywają na stałe:  świnie – Chrumiś, Peppa, Rozalka, Kasia, Tysia, Woli, Zygfryd, Zosia, krowy: Memuś Fargo (byk), Pączusia, Flora, Asia, kozy: Asfalt, Czort, Muszek


Konie 2016:

# MARZEC – adopcja Jaśka i Nubiry
# KWIECIEŃ – wyjazd Milki do stajni w Toruniu, śmierć Danusi
# MAJ- adopcja Łatki i Centki,  przyjazd Żury przyjazd Śnieżki i Szafira
# CZERWIEC – śmierć Żury przyjazd Chojrak przyjazd Bekieszy
# SIERPIEŃ – przyjazd, Milki przyjazd Ariszy, śmierć Bekieszy, wyjazd Nowiny do pensjonatu
# WRZESIEŃ – wyjazd Śnieżki do kliniki
# LISTOPAD – adopcja Szafira
# GRUDZIEŃ – przyjazd Grety.
Stan na koniec roku: 22 duże konie, 3 kucyki.
Najważniejsze zdarzenia dot. opieki:
– Kowal – przyjeżdża 6 razy do roku, jednorazowy koszt usług ok. 1500zł
– wrzesień RTG Śnieżki (200zł)
– EQIUMed24h: 4.01, 6.01, 8.01, 11.01, 16.01, 20.01, 25.01, 30.01 (Monogram), 3.02 Monogram, siwa klacz, 4.02 siwa klacz, 18.05, 19.05 Żura, 6.06 Żura i Odys, 7.06 Żura, 28.06 Szafir, 6.07 Odys (faktura 5500zł)

Psy i koty:
Na początek roku było 184 psy, 1 kot
149 przyjętych psów i kotów
137 adopcji (w tym 51 adopcji z DT a 86 ze schroniska)
4 zwroty z adopcji
11 za TM
6 w hotelach
współpracujemy z 10 domami tymczasowymi
Ogółem pod opieką Schroniska na koniec 2016: 194

Najtrudniejsza adopcja:
Leśny – bardzo długi okres oswajania psa z suką rezydentką
Nike – wprowadzenie psa do stada 4 psów – tutaj również długi okres oswajania się psów.
Najsmutniejsze – zwrot Combo, zwrot Tuptusia, zwrot Kazika.


Koty 2016
PRZYJĘCIA – 51, DT – 5, DS – 18, Podwójne adopcje – 2, Odeszły – 2
W tym przyjęte interwencyjnie/ podrzucone/ znalezione /wymagające
natychmiastowej pomocy – 13
W Schronisku na koniec 2016r – 13

Przyjęcia interwencyjne 2016
PSY – 26, trafiły do DT – 3, DS – 10
Podwójne adopcje – 1, Odeszły – 1
W Schronisku na koniec 2016r – 9

Interwencje 2016
STYCZEŃ Koty – 4, Psy – 5, MAJ Psy – 2 CZERWIEC Koty – 7
SIERPIEŃ – GRUDZIEŃ 2016 Koty – 23
LISTOPAD/pseudo Psy – 19

PODSUMOWANIE dot. przyjętych interwencyjnie kotów i psów:
INTERWENCJE Koty – 38 + 13, Psy – 26
OPERACJE: Psy – 2/guzy/składanie żuchwy
Koty – 1/amputacja łapy
ZABIEGI Koty – 1 przetoka
STERYLIZACJE Kocury – 14 Kotki- 13 Psy- 5 Suki- 12

Informacje dodatkowe nt. przyjęć interwencyjnych:
CZIPOWANIE/ODROBACZENIE/Pchły/ – 77
Koty – 51 w tym dodatkowo 5 na tasiemca, Psy – 26
TESTY FIV/Felv Koty – 28
Test z krwi/ wysłany na badania – 1
SPECJALIŚCI zew. okulista Koty – 2
LECZENIE: Panleukopenia Koty – 3, Koci katar Koty – 25, Świerzb Koty – 38


Finanse 2016 (na podstawie faktur wystawionych na schronisko):
# Inwestycje 211 783,57zł w tym:
 – Prace remontowe: 52 528,3zł
– Koszty remontu geriatrii II: 42 690zł
– Materiały budowlane i hydrauliczne: 50 754,92zł
– Plac zabaw/wybieg lisi: 14 995zł
– Przyczepka do traktorka: 6 200zł
– Budy i domki dla psów: 13 721,36zł
– Namiot szkoleniowy: 6 670zł
– Gniotownik do zboża: 2 649zł
– Aparat do znieczulania: 20 221,99zł
– Żwir i kamień do utwardzenia: 1 353zł
# Opieka weterynaryjna: 280 275,67zł
# Karma (w sumie) 224 664,094zł w tym:
 – Psy, koty, lisy: 109 317,794zł
– Warzywa i owoce: 35 306zł
– Siano/słoma/dodatki/starter dla świnek/dodatki dla koni: 80 040,30zł

Najważniejsze zmiany w wyglądzie placówki:
# Remont geriatrii 2 (dla świnek z interwencji):
– nowa instalacja elektryczna, glazura, drzwi wejsciowe nowe, remont poddasza, podciągniecie wody okolo 50m
# Podciągniecie wody na pastwisko wewnętrzne – okolo 100m
# Monitoring na terenie placówki
# Jedna lampa led oświetlająca betonowe boksy psie (kolejne zakładane już w 2017)
# Nowy plac zabaw (agility) dla psów
# Remont domku socjalnego
# Wymiana dwu bram
# Postawienie 10 domków dla psów
# Postawienie 10 nowych przenośnych psów na kwarantannie/po zabiegach

Wolontariat 2016
Podpisane nowe 210 nowych umów wolontariackich
Stała ekipa wolontariuszy regularnie przyjeżdżających 30 osób
Wolontariat pracowniczy – 14 firm

Wizyty zorganizowane dzieci – dane zliczane

Inne wyróżnione wydarzenia w 2016:
# Zakup aparatu do narkozy wziewnej http://schronisko.info.pl/o-nas/blog/item/586-aparat-do-narkozy-wziewnej-ju%C5%BC-w-korabkach
# Przyjęcie pod opiekę 14 świnek
http://schronisko.info.pl/o-nas/blog/item/612-to-normalne-one-s%C4%85-przyzwyczajone-interwnecja-w-hodowli-%C5%9Bwi%C5%84

# Powstanie nowych profili promujących zwierzęta:
https://www.facebook.com/kocham.starsze.psy/?fref=ts
https://www.facebook.com/dtkorabek/
https://www.facebook.com/kocham.czarne.psy/
https://www.facebook.com/kocham.duze.psy/
https://www.facebook.com/koty.z.korabek/
# Rozkwit profilu lisiego – zbudowanie zaangażowanej społeczności przez Monikę, opiekunkę lisów na
https://www.facebook.com/Paka.dla.Bezdomniaka/?fref=ts
# Zorganizowanie 3eciego już Dnia Dziecka
https://www.facebook.com/events/1747982305430189/
 
# Powołanie Korabkowej Grupy Interwencyjnej
# I Zlot Psów Adoptowanych z Korabek [wyd.]
https://www.facebook.com/events/1560767727563867

# Rozpoczęcie zbierania środków na budowę drogi między psimi boksami #drogakorabek
https://www.facebook.com/events/1747982305430189

# Wydanie kalendarza Psiarelli
http://schronisko.info.pl/o-nas/aktualnosci/item/631-kalendarz-psiarelli-2017

# Współpraca z Toyotą  – promocja psiaka Taygi i akcja 1 ud=1zł (film 4mln wyswietlen https://www.facebook.com/Schronisko.w.Korabiewicach/videos/1063243610402709/ )oraz wydanie kalendarza www.drogakorabek.pl
# Akcja ze stacją Boomerang http://schronisko.info.pl/o-nas/aktualnosci/item/645-stacja-boomerang-wspiera-korabiewice
#Akcja z PayPalem
http://schronisko.info.pl/o-nas/aktualnosci/item/637-1z%C5%82-od-ciebie-=-1z%C5%82-od-paypal

Czytany 1413 razy
Ostatnio zmieniany: 17 października 2019 o 14:33