wyszukaj zwierzaka
  • Psy
  • Koty
  • Konie
  • Lisy
  • Świnie
  • Kozy
  • Owce
  • Krowy
  • Inne
  • Odeszły
  • Nowe w schronisku
  • Adoptowane
  • W domu tymczasowym
  • 15-24 kg
  • 25-44 kg
  • 45 kg i więcej
  • Do 10 kg
  • 10-14 kg
Data: marzec, 20th, 2019

ZOSTAŃ WOLO W KORABKACH!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)


Jeżeli chcesz zapisać się na szkolenie dla nowych Wolo Schroniska w Korabiewicach*:
1. Dokonaj rejestracji w systemie internetowym dla Wolontariuszy Vivy pod podanym linkiem
(jako grupę wybierając Schronisko w Korabiewicach): https://wolontariat.viva.org.pl/
2. Napisz mail informujący o wypełnieniu rejestracji i chęci zapisu na szkolenie do koordynatora
wolontariatu: wolo@viva.org.pl – W odpowiedzi dostaniesz dalsze instrukcje.
Wprowadzamy również szkolenia dla Wolontariuszy, którzy chcą pomagać naszemu Schronisku „na
odległość”, np. poprzez realizację zbiórek i akcji promocyjnych. Jeżeli jesteś zainteresowany takim
szkoleniem napisz mail na adres: wolo@viva.org.pl

> PRZECZYTAJ REGULAMIN <
https://schronisko.info.pl/regulamin/

Chcesz pomagać w naszym schronisku? Przeczytaj:

Odpoczynek od pracy lub nauki nie musi oznaczać leniuchowania przed telewizorem. Wolontariat w Korabkach to bardziej pożyteczny, a przy tym dający wiele satysfakcji sposób spędzania wolnego czasu. To także realna pomoc dla zwierząt pod naszą opieką.

Wraz ze stałym rozwojem wolontariatu w naszym schronisku, zmienia się również zakres zadań powierzanych wolontariuszom. W znacznej mierze jest to zasługa samych Wolo, którzy dokształcają się, chcąc bardziej efektywnie pracować ze zwierzętami i odkrywają nowe pola do angażowania się na rzecz Korabek. Przyjazdy wolontariuszy nie sprowadzają się zatem do samego wyprowadzania psów na spacer.
To także:

 • udział w pracach porządkowych, naprawczych i technicznych (a nawet samodzielne planowanie takich projektów);
 • systematyczna pielęgnacja zwierzaków i dbałość o ich miejsce zamieszkania (boksy, budy, domki);
 • praca ze zwierzętami wymagającymi oswajania lub przepracowania pewnych problemów behawioralnych;
 • zaangażowanie w promowanie i przygotowywanie psów do adopcji oraz w propagowanie idei mądrej opieki nad zwierzętami.

WAŻNE! Ponieważ taka pomoc wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością, wspierając się wieloletnim doświadczeniem pracowników i wolontariuszy, opracowaliśmy program szkolenia dla osób, które chcą dołączyć do stałego WOLOzespołu Korabek (szczegółowo opisany niżej). Na szkolenie zapraszamy ludzi, którzy planują w miarę regularnie odwiedzać schronisko, są otwarci na naukę i potrafią respektować obowiązujące zasady, a przede wszystkim z szacunkiem podchodzą do czworonożnych przyjaciół. Podczas szkolenia dowiesz się, jak najlepiej wykorzystać własne talenty do pomocy w schronisku.

Po zakończonym szkoleniu będziesz mógł samodzielnie odwiedzać schronisko w weekendy, a także w dni powszednie w godzinach pracy placówki (8:00-16:00). O tym, jak często możesz nas odwiedzać, zadecydujesz sam. Koordynator wolontariatu pomoże ci dobrać zadania najlepiej dopasowane do częstotliwości twoich przyjazdów.

UWAGA! – Do powtórzenia wybranych etapów szkolenia zobowiązani są także wolontariusze, którzy przeszli szkolenie na dawnych zasadach, a od ponad 6 miesięcy nie przyjeżdżali do schroniska! Szczegółowych informacji na ten temat udziela koordynator wolontariatu, z którym należy się skontaktować mailowo przed przyjazdem do schroniska: wolo@viva.org.pl

Dni Otwarte i inne formy wolontariatu

Biorąc pod uwagę fakt, że ludzie chcą poznać Schronisko w Korabiewicach, ale niekoniecznie czują potrzebę zostania stałym wolontariuszem, organizujemy Dni Otwarte. Podczas takiego dnia Goście mogą zwiedzić schronisko, poznać jego podopiecznych i wyprowadzić psy na spacer. Wszystko niemniej odbywa się wg. ściśle określonych zasad do bezwzględnego stosowania.

Osoby, które nie mogą zaangażować się w regularny wolontariat w Korabkach, zachęcamy też do zapoznania się z innymi możliwymi formami pomocy. Więcej informacji w zakładkach: wolontariat pracowniczy, wolontariat zbiórkowy, E-wolontariusz.

Jak zostać stałym wolontariuszem Schroniska w Korabiewicach?

UWAGA! Na szkolenie zgłaszają się osoby pełnoletnie (o wolontariacie dla rodzin z dziećmi przeczytasz niżej).
ETAP I – SZKOLENIE INTERNETOWE:

Ten etap pozwoli ci przed przyjazdem na miejsce spokojnie zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa i poruszania się po schronisku.

Aby zaliczyć szkolenie internetowe postępuj krok po kroku:

 1. Zapoznaj się z regulaminem schroniska i tutorialem dla nowych wolontariuszy.
 2. Sprawdź swoją wiedzę wypełniając elektroniczny test dostępny na www.schronisko.info.pl/wolo
 3. UWAGA! – po wypełnieniu testu napisz e-mail do koordynatora wolontariatu: wolo@viva.org.pl, by potwierdzić chęć zapisu na szkolenie.
 4. Po sprawdzeniu poprawności testu koordynator wyśle ci odpowiedź mailową* z datą najbliższego szkolenia oraz instrukcją zarejestrowania się w elektronicznej bazie wolontariuszy Vivy (do rejestracji przygotuj dokument tożsamości). Logując się w systemie wypełnisz krótką ankietę, dzięki której poznamy cię lepiej.

WAŻNE! – Rejestrację należy zakończyć przed przyjazdem do schroniska! W kolejnym etapie szkolenia mogą wziąć udział tylko osoby, które wypełnią niezbędne formularze.

*Prosimy o cierpliwość. Koordynator wolontariatu odpowie na twoje zgłoszenie w ciągu kilku dni.


ETAP II – GRUPOWE SZKOLENIE W SCHRONISKU

Tego dnia podczas ok.3-godzinnej wizyty w Schronisku utrwalisz sobie zasady zawarte w regulaminie i tutorialu. Pod okiem szkoleniowca, razem z grupą nowych Wolo, włączysz się też w niezbędne o danej porze roku prace. Ponadto dowiesz się, jak można do pomagania wykorzystać swój telefon, konto FB i 5 minut wolnego czasu dziennie.


ETAP III – INDYWIDUALNE SZKOLENIE W SCHRONISKU

Ostatni etap szkolenia to kolejny dzień spędzony w schronisku pod okiem doświadczonego wolontariusza(w mniejszych grupach), asystowanie mu w pracy ze zwierzętami i możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce. To także okazja do integracji z naszym zespołem. Podczas szkolenia uważnie słuchaj uwag mentora i stosuj się do jego poleceń.

***UWAGA – Szkolenie grupowe odbywa się średnio raz na miesiąc. Prosimy o punktualność i szanowanie czasu naszych szkoleniowców.


Przyjazd z dziećmi czyli Wolontariat Rodzinny

Do wolontariatu w schronisku zapraszamy rodziny z dziećmi (od 12. roku życia). Pracę najmłodszych wolontariuszy traktujemy poważnie, wyznaczając im faktyczne zadania np. mycie misek, pomoc w sprzątaniu boksów, grabienie i pielenie, a nawet zakopywanie dołów piaskiem. Wolo-juniorzy uwielbiają te czynności, co mogą potwierdzić stale zaangażowane w pomoc schronisku rodziny.

UWAGA – wolontariat rodzinny wymaga przejścia szkolenia i zaangażowania się w pomoc w schronisku dorosłych opiekunów. Nie prowadzimy zajęć dla dzieci. Osoby dorosłe obowiązują zatem wszystkie etapy szkolenia opisane powyżej w punkcie „Jak zostać wolontariuszem”.

Dodatkowo:

1)     Przed przyjazdem przeczytaj razem z dzieckiem zasady zawarte w tutorialu oraz informacje z zakładki BHP dla małego wolontariusza.

2)     W e-mailu zgłoszeniowym do koordynatora wolontariatu podaj imię, nazwisko i datę urodzenia dziecka. Przebywając na terenie schroniska dziecko znajduje się pod twoją opieką, dlatego też zalecamy by na każde dziecko przypadał 1 dorosły opiekun.

3)     Po przyjeździe do schroniska jako opiekun prawny osoby nieletniej podpiszesz stosowną zgodę na uczestnictwo dziecka w wolontariacie.


Pozostałe zasady wolontariatu rodzinnego:

Rodziny z dziećmi od 12 lat wzwyż biorą udział w standardowym szkoleniu dla osób dorosłych. Do ukończenia 16. roku życia dzieci nie mogą jednak samodzielnie wyprowadzać psów na spacer i wykonywać innych czynności przy zwierzętach bez asysty dorosłego wolontariusza. 16-to i 17-to latkowie mogą wykonywać powyższe czynności samodzielnie, jednak na terenie schroniska również przebywają w towarzystwie dorosłego opiekuna.


Organizacja prac, znakowanie i zasady panujące na terenie schroniska

Stali wolontariusze noszą na terenie schroniska identyfikatory. O poziomie ich doświadczenia świadczy kolor identyfikatora.

Identyfikator żółty przysługuje wszystkim wolontariuszom, którzy pomyślnie zakończyli szkolenie.

Bardziej doświadczeni Wolo posiadają identyfikatory zielone lub niebieskie). Te osoby mają prawo zwrócenia uwagi każdemu wolontariuszowi, jeżeli nie przestrzega on obowiązujących zasad lub doprowadza do sytuacji niebezpiecznych/stresujących dla zwierząt. Mają także możliwość poproszenia każdego wolontariusza o udział w aktualnie potrzebnych pracach w schronisku.

Z zapytaniem o najbardziej niezbędne prace zawsze można się zgłosić do koordynatora wolontariatu.

Koordynator rozstrzyga także ewentualne spory odnośnie organizacji pracy i ma prawo cofnięcia wolontariusza na szkolenie (niezależnie od długości jego stażu w schronisku). Podstawę do cofnięcia na szkolenia może stanowić zaobserwowane przez koordynatora, pracownika schroniska lub doświadczonego wolontariusza ignorowanie zasad wolontariatu, niestosowanie się do uwag starszych stażem Wolo lub braki wiedzy wyniesionej ze szkolenia.

W sytuacji zagrażającej zdrowiu/życiu zwierząt lub ludzi nieposłuchanie koordynatora wolontariatu, doświadczonego wolontariusza lub pracownika schroniska może zakończyć się wydaleniem ze schroniska w trybie natychmiastowym.

Wszyscy musimy pamiętać, że to  ludzie są gośćmi zwierząt schroniskowych. Zwierzęta były tu wcześniej niż my i schronisko jest ich domem.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że pies schroniskowy różni się od domowego bagażem często bardzo przykrych doświadczeń, które powodują określone zachowania i reakcje. Chcemy, aby psy dobrze czuły się w towarzystwie wolontariuszy, a praca z nimi prowadziła do wygaszania niepożądanych zachowań, nie na odwrót. Zakładamy, że każdy z wolontariuszy chce, aby pies znalazł szybko dobry dom. Ułatwmy mu to pogłębiając swoją wiedzę o psich zachowaniach i traktując psy, jak istoty, które można wielu rzeczy nauczyć i oduczyć, a nie tylko bezrefleksyjnie wyprowadzać na korabiewickie pastwisko. Skoro i tak przejeżdżacie kilkadziesiąt km, to warto, aby czas spędzony ze zwierzętami był wykorzystany z jak największym pożytkiem, a dla czworonogów, a każdy krok na łące (spacerniaku) stanowił duży krok w stronę domu stałego.


Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie wolontariatu, bo nie znalazłeś/aś odpowiedzi na naszej stronie www skontaktuj się mailowo z Koordynatorem Wolontariatu: wolo@viva.org.pl

*Wysyłając zgłoszenie na szkolenie, oświadczają Państwo iż zapoznali się z poniższym obowiązkiem
informacyjnym w związku z przetwarzaniem danych osobowych i wyrażają zgodę na przetwarzanie
danych:
Obowiązek informacyjny dla wolontariuszy w związku z przetwarzaniem danych osobowych:
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz
Zwierząt – Viva! (dalej: „ADMINISTRATOR”), z siedzibą ul. Kawęczyńska 16 lok 39, 03-772 Warszawa.
Z Administratorem można się kontaktować pisemnie, za pomocą poczty tradycyjnej na adres: ul.
Kawęczyńska 16 lok 39, 03-772 Warszawa, telefonicznie: 0801011902 – czynne codziennie od 09:00
do 17:00 (z telefonów komórkowych 22 828 43 29), lub drogą mailową: biuro@viva.org.pl.
2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod
adresem mailowym: iodo@rt-net.pl.
3. Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a i b dyrektywy
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/680 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób
fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez właściwe organy do celów
zapobiegania przestępczości, prowadzenia postępowań przygotowawczych, wykrywania i ścigania
czynów zabronionych i wykonywania kar, w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz
uchylająca decyzję ramową Rady 2008/977/WSiSW, tj. w oparciu o zgodę osoby, której dane dotyczą
oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
4. Przetwarzanie odbywa się w celu wykonania usług wolontarystycznych na rzecz Administratora.
5. Dane osobowe nie pochodzą od stron trzecich.
6. Administrator nie zamierza przekazywać danych do państwa trzeciego lub organizacji
międzynarodowej.
7. Administrator będzie przekazywał dane osobowe innym podmiotom, tylko na podstawie
przepisów prawa, w tym w szczególności do: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku
wypadku w ramach świadczonych usług wolontarystycznych oraz innym podmiotom, o ile zaistnieje
taka konieczność, na podstawie umów powierzenia.
8. Dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora bezterminowo, do momentu żądania
zaprzestania przetwarzania danych osoby, której dane dotyczą, na podstawie ustawy z dnia 24
kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
9. Osoba, której dane dotyczą ma prawo do żądania od administratora dostępu do danych
osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz o prawo do wniesienia
sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
10. Skargę nas działania Administratora można wnieść do Prezesa Urzędu Ochrony Danych
Osobowych.
11. Podanie danych osobowych jest wymogiem do wykonania obowiązków korzystającego. Ich nie
podanie spowoduje brak możliwości nawiązania współpracy.
12. Administrator nie przewiduje zautomatyzowanego podejmowania decyzji.


Czytany 10400 razy
Ostatnio zmieniany: 21 marca 2024 o 18:57