wyszukaj zwierzaka
  • Psy
  • Koty
  • Konie
  • Lisy
  • Świnie
  • Kozy
  • Owce
  • Krowy
  • Inne
  • Odeszły
  • Nowe w schronisku
  • Adoptowane
  • W domu tymczasowym
  • Do 10 kg
  • 10-14 kg
  • 15-24 kg
  • 25-44 kg
  • 45 kg i więcej
Data: marzec, 20th, 2019

Wolontariat Koński

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„KOchani, NIEbo jest nad nami”
————————————————————
Lubisz konie?
Miałeś już z nimi możliwość pracy? A może dopiero chcesz rozpocząć przygodę z tymi wspaniałymi zwierzętami?
I najważniejsze – czy chcesz pomagać i czuć satysfakcję z tej pracy oraz jej wyników?
Stań się częścią zespołu Korabkowe WoloKonśkie (KWK).


Jak możesz zostać członkiem KWK?
Musisz odbyć podstawowe szkolenie na wolontariusza. Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia. Jeśli jesteś niepełnoletnia/letni musisz przyjeżdżać z opiekunem (np. rodzicem).
Szkolenia BHP, obejmujące podstawowe zasady BHP schroniskowego oraz zasady bezpiecznej pracy z końmi organizowane są w miarę potrzeb, kiedy mamy odpowiednią ilość zgłoszeń nowych wolontariuszy. Szkolenie w ramach Wolontariatu Końskiego umożliwia prace z końmi, jeśli ktoś chciałby również zajmować się psami, musi odbyć osobne szkolenie dedykowane do tego celu. Informacje o szkoleniach dla nowych członków Wolontariatu Końskiego publikowane są na Facebooku.
O termin możesz pytać również, wysyłając wiadomość prywatną na https://www.facebook.com/koniezkorabek/ .
Pamiętaj o podpisaniu umowy wolontariackiej.


Kiedy i gdzie spotyka się KWK?
Spotkania końskiego wolontariatu odbywają się w  sobotę lub niedzielę o godzinie 11.
Bieżące info o KWK są publikowane na https://www.facebook.com/Kampania.przeciwko.zabijaniu.koni
Miejscem zbiórki jest stajnia.
Jeśli chcesz przyjechać, skontaktuj się z koordynatorem KWK poprzez wiadomość prywatną na https://www.facebook.com/koniezkorabek/

Jakie są najważniejsze organizacyjne zasady pracy?
Ważne! Zawsze idziemy do koni razem i o tej samej porze wspólnie kończymy pracę z nimi.

Dzięki temu:

1.Praca z końmi na pastwisku jest bezpieczniejsza.
2.Nie narażamy naszych podopiecznych na całodniowe zamieszanie, szanujemy ich przyzwyczajenia i jako goście w ich domu podporządkowujemy się do ich rytmu dnia.
3.Nowi wolontariusze uczą się postępowania z końmi od stałych wolontariuszy.
4.Na bieżąco mamy możliwość rozwiązywania powstałych problemów w czasie pracy i skorzystania z pomocy a także rad koordynatora/ opiekuna/ szkoleniowca, który obecny jest na każdych spotkaniach,
5.W grupie siła!!!

Na czym polega praca KWK?
Nasza praca z końmi to:
1.Oswajanie, poprzez głaskanie, klepanie, drapanie itp. Chcemy, aby nasze rumaki ufały nam, w pełni akceptowały człowieka i nie bały się dotyku.
2.Czyszczenie i pielęgnacja. Za każdym razem czyścimy dokładnie sierść, grzywy, ogony i kopyta. Zwracamy szczególną uwagę na stan skóry, stan kopyt i jeśli zauważamy coś niepokojącego od razu reagujemy. Poza tym szczotkowanie staje się rewelacyjnym masażem, szczególnie potrzebnym starszym koniom.
3. Nauka posłuszeństwa. Bardzo ważne jest, żeby każdy koń dał sobie założyć kantar, stał grzecznie na uwiązie i bez problemu szedł za człowiekiem. Dzięki temu praca z naszymi podopiecznymi staje się przyjemniejsza i bezpieczniejsza dla nas, a także dla weterynarza i kowala, którzy regularnie odwiedzają schronisko.

Po skończonej pracy z końmi, wolontariusze zajmują się pracami na terenie stajni. Są to różnego rodzaju prace porządkowe (czyszczenie boksów, mycie poideł i żłobów, zamiatanie stajni, usuwanie pajęczyn z boksów), a także grabienie i sprzątanie pastwisk, sadzenie drzewek itp.

Jak wygląda KWK na zdjęciach?
Wejdź na nasz profil na facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.861561260525644.1073741826.179344592080651&type=3 i https://www.facebook.com/koniezkorabek/

Wyciąg z regulaminu – fragment WoloKońskiego (musisz znać całość):
 

KONIE
zasady wolontariatu

1. Nasze konie mają różne doświadczenia z ludźmi i w różnym stopniu są oswojone. 

2. Ustal, w który dzień (sobota czy niedziela) w danym tygodniu działa KWK. W umówionym dniu, zanim zaczniesz pracę zgłoś się do koordynatora wolontariatu końskiego (Monika Sołkiewicz), najczęściej można ją spotkać w stajni lub na pastwisku.

3. Celem wolontariatu jest przede wszystkim zaopiekowanie się nimi na tyle, by wszystkie, w miarę swoich możliwości, spełniały wymogi zwierząt „do kochania”.

4. Co oznacza termin „do kochania”? Chodzi o to, aby każdy koń ze spokojem i bez stresu dał się wyczyścić, wyczesać ogon i grzywę, podawał nogi do czyszczenia, pozwalał się głaskać od chrap, przez uszy, grzbiet, brzuch, aż po słabiznę, zad i tylne kończyny.

5. Czynności jakie można wykonywać podczas wolontariatu: czyszczenie boksów, mycie poideł i żłobów, zamiatanie stajni, usuwanie pajęczyn z boksów, szczotkowanie, czesanie, czyszczenie kopyt, terapia manualna (głaskanie, poklepywanie).

6. Jeśli nie masz doświadczenia w opiece nad końmi nic nie szkodzi – nauczymy Cię obchodzenia się z nimi. Będziesz mógł pracować z bardziej oswojonymi i tym samym nabierać doświadczenia.

7. Przy koniach nie krzyczymy, nie biegamy i nie wymachujemy rękoma. Nie ubieramy się szeleszczące lub powiewające na wietrze ubrania. Konie to zwierzęta bardzo wrażliwe i płochliwe, należy o tym pamiętać.

8. Staraj się mówić do konia spokojnym, łagodnym tonem. Nie stawaj naprzeciw konia, gdyż w tym miejscu koń Cię nie widzi. Nie wolno też podchodzić do konia od tyłu, gdyż można go w ten sposób wystraszyć (wystraszony koń może zareagować kopnięciem, co jest jego naturalnym odruchem obronnym). Najlepiej stawać i podchodzić z boku, z lewej strony konia.

9. Podczas pracy z końmi używamy tylko i wyłącznie specjalnych końskich przysmaków (do kupienia w sklepach jeździeckich) lub niewielkich cząstek marchewek (dostępne są one u opiekunów). Trzeba jednak uważać, gdyż nasze konie są bardzo łase i potrafią się między sobą kłócić o smakołyki. Podawanie ich należy wcześniej uzgodnić z opiekunami. Jeśli nie masz doświadczenia z końmi lepiej nie używaj smakołyków – dla koni dotyk oraz pochwały słowne też są nagrodą.

10. Nie dokarmiaj niczym koni na własną rękę, zawsze konsultuj to z opiekunami.

11. Pracując z koniem nie należy go do niczego zmuszać – jeśli czegoś nie chce należy zaprzestać danej czynności i wykonać jakąś, która sprawia mu przyjemność (np. koń nie lubi podnoszenia nóg, ale lubi głaskanie po szyi), tak, aby nie zraził się do ludzi i jednocześnie nie nauczył się, że może uciekać kiedy coś mu się nie podoba.


Osoby odpowiedzialne za konie:
Magda Matulka i Edyta Polak  – pracownicy schroniska – opiekunowie stali. Na codzień pracują przy koniach, są w kontakcie z wetem i kowalem.
Monika  Solkiewicz – koordyantor wolontariatu końskiego.
Konie w Korabiewicach są również pod stałą opieką kowala oraz m.in lek. wet.

RESUME: Członkiem KWK staje się osoba pełnoletnia lub będąca pod opieką osoby pełnoletniej, która przeszła ogólne szkolenie schroniskowe,podpisała umowę, a następnie skontaktowała się z koordyantorem KWK oraz wie, że ma bezwzględnie stosować się do przyjętych, wypracowanych zasad.
———————————————————————————————————————————

Nie możesz przyjeżdżać? Kochasz konie i chcesz je wesprzeć?
Będzie nam bardzo miło. Korabiewice utrzymują się wyłącznie z darowizn. A jak wiesz, opieka nad tymi kopytnymi, dużymi przyjaciółmi jest bardzo kosztowna.
Korabkowe konie są pod stałą opieką weterynaryjną oraz pod opieką kowala (wydarzenia te często komunikujemy na naszym profilu na facebooku).
Ich utrzymanie (karma – siano, suplementy, słoma) oraz ww. opieka – to wszystko ogromne koszta.

Każda, nawet najmniejsza wpłata jest zawsze mile widziana!
****Może się skusisz na ustawienie choć najmniejszego stałego przelewu?
Numer konta Schroniska:
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! Oddział Korabiewice
96-330 Puszcza Mariańska
Korabiewice 11
73 1240 1040 1111 0010 6697 7358
Darowizna – nakarm zwierzaka
Przelewy zza granicy:
Bank Pekao S.A.
ul. Czackiego 21/23
00-043, Warszawa, Polska
IBAN: PL73124010401111001066977358
SWIFT: PKOPPLPW


Z dopiskiem: Darowizna-Korabkowe Konie

**** PayPal: korabiewice@viva.org.pl z dopiskiem Konie
****Możesz użyć SMS o treści:
AP.SCHR
na numer:
71068 Koszt wysłania SMS wynosi 1,22 zł PLN brutto.
73068 Koszt wysłania SMS wynosi 3,66 zł PLN brutto.
91058 Koszt wysłania SMS wynosi 12,20 zł PLN brutto.

Usługa SMS dostepna jest w sieciach Era, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi’.
Po wysłaniu SMS, dostajesz kod, który należy wpisać na stronie www.schronisko.info.pl (prawa kolumna, dół strony). Po przekazaniu kodu, dopiero fundusze zasilają konto schroniskowe.


A może chcesz zostaćWirtualnym Opiekunem Korabkowych Rumaków?

Kto może zostać wirtualnym opiekunem (WO)?
Adopcja wirtualna jest skierowana do wszystkich zainteresowanych pomocą dla zwierząt.
Wirtualnym opiekunem może zostać osoba prywatna, organizacja, szkoła, klasa czy też firma.
Jakie są koszty pełnej wirtualnej adopcji konia?
Obecnie przyjęliśmy miesięczny koszt  w wysokości 350 zł.

Sponsoring częściowy
Każda osoba wspomaga pupila wedle swoich możliwości. Czasem może się zdarzyć, że w utrzymaniu jednego zwierzęcia partycypuje więcej osób.
Każda kwota pieniężna, przekazanie przedmiotów lub inna pomoc jest niezwykle istotna.
W przypadku sponsoringu częściowego koni jest to kwota 50zł.

Co dostajcie w zamian?
Prócz statysfakcji z pomagania realniem potrzebującym pomocy zwierzętom / Schronisku, które nie dostaje PLN z urzędów i żyje wyłącznie z tego, co otrzyma od darczyńców…:)

Pełny WO/Sponsor dostaje możliwości następujące:
– wpis w karcie zwierzęcia na tej www i albumie na profilu na Facebooku w postaci aktywnego linku do własnej strony lub innej zasugerowanej (jeśli nie kłóci się ona z wartościami Fundacji i Schroniska)
Jest to swego rodzaju forma reklamowa, która korzystnie wpłynie na dotarcie do Państwa organizacji (link na tej www podniesie PageRank Waszej strony, a na naszym profilu na Facebooku aktywny link będzie zachęcał do odwiedzin)
– na boksie/siatce/furtce (w zależności, gdzie jest to możliwe) może pojawić się tabliczka informująca, że dane zwierze jest pod opieką Pana X/ Pani X / firmy X
(Schronisko jest odwiedzane przez wielu gości z aparatami fotograficznymi czy kamerami, działa to podobnie jak w ZOO, w kórych zwierzęta mają swoich patronów)
– możecie również dostać, wedle uznania i potrzeby, comiesięczne „Co słychać?” u Waszego podopiecznego wraz ze świeżym zdjęciem

Uwaga! Dany podopieczny może mieć więcej niż jednego WO.

Częściowy WO/Sponsor otrzymuje:
– wedle uznania i potrzeby, comiesięczne „Co słychać?” u Waszego podopiecznego wraz ze zdjęciem
– wpis czystym tekstem (bez linkowania), kto jest dobroczyńcą zwierzęcia


W przypadku zainteresowania WO Konie, skontaktuj się z Ireną Kowalczyk irena@viva.org.pl

Czytany 2290 razy
Ostatnio zmieniany: 21 marca 2024 o 18:51